Reklam

Bir Sonraki Boğa Piyasasında Bu Kategorideki Altcoin’ler Uçabilir!

DeFi analisti Dynamo DeFi, geçen hafta Layer 2 (l2) kripto para fiyatlarındaki yükselişini Layer 2 Savaşları olarak nitelendirdi.
13:45
26 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

DeFi analisti ve YouTuber Patrick Dynamo DeFi, Pazartesi günü Layer 2 (L2) savaşlarının artışı da dahil olmak üzere DeFi dünyasındaki birkaç heyecan verici trende dikkat çekti.

TVL’deki Artış

DeFi analisti Dynamo DeFi, geçen hafta boyunca Ethereum için popüler ölçeklendirme çözümleri olan Polygon, Optimism ve Arbitrum, Ethereum’un fiyat rallisinin ardından yüzde 35 ila yüzde 55’in arasında yükseldiğinin altını çizdi.

Fiyatlardaki yükselişi TVL‘deki artış destekledi. DeFi ekosisteminde Optimism’de kilitlenen toplam değer yaklaşık yüzde 29 arttı.  Optimism’in TVL’si şimdi 438 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 500 milyon doların üzerine doğru hareket ediyor. Bir diğer DeFi protokolü Curve’nin TVL’si ise yüzde 54,5 artarak likidite akışı gördüğü için TVL’deki büyümeyi destekledi.

Dynamo DeFi, TVL’deki artışın Ethereum ile sınırlı kalmadığının altını çizerek, Bifrost ve Parallel’in TVL’lerinin sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 11 arttığını da ekledi. Analiste göre, parachain’lerin TVL’si birleştirildiğinde Polkadot‘un şimdi 1 milyar doların üzerinde bir TVL’si olduğu ortaya çıkıyor.

Sıklıkla takip edilmeyen bir gösterge olan gelir akışı, kripto paralar genelinde DeFi protokolleri tarafından kazanılan gelirdir. Yatırımcılar genellikle DeFi şirketlerinin işlemler yoluyla gelir elde ettiğini unutsa da, başarılı bir projenin ayrılmaz bir parçasıdır. Aşağıdaki grafik, geçen hafta en iyi DeFi protokollerinin gelirlerini gösteriyor.

Gelir artışı, şimdiye kadar ayı piyasasından çıkma sinyalleri veren DeFi protokolleri için oldukça sağlam bir modelin altını çiziyor. Aşırı kaldıraçlı platformların çökmesi ile DeFi yılın ilk aylarından bu yana tartışmasız daha güçlü bir konumda.

Dynamo DeFi, TVL, gelir, DEX (merkeziyetsiz borsa) hacmi ve işlem sayısındaki büyümeyle bu hafta DeFi’de öne çıkan oyuncu olarak Optimism’i işaret ediyor. Optimism, işlem sayısında Cronos’u geçti ve Cronos’taki 108 bin işleme kıyasla işlem sayısı karşısında işlem sayısını yüzde 55 artırarak 124 bine çıkardı. İlginç bir şekilde, Ethereum’daki işlemlerin sayısı yüzde 1 düşerken, tüm L2’ler ve diğer ölçeklendirme çözümlerinin işlem hacminde artış kaydedildi.

DeFi’nin Yükselişi

The Merge’e kadar Ethereum’un fiyatı toparlanırken, L2 DeFi projelerinin kullanımının da arttığı görülüyor. Henüz DeFi projeleri yeterince gündemde olmasa da zincir üstü (on-chain) sinyaller son 7 günde DeFi’nin yükselişe geçtiğini ve bir sonraki boğada DeFi projelerinde büyük yükselişlerin olabileceğini ortaya koyuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar