X


Rusya’da Bir Kilise Kripto Paralar Yüzünden Mahkemelik Oldu

Rusya Sibirya'da ilginç bir olay yaşandı.
10:00
16 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sibirya’nın en büyük eyaleti Irkutsk’taki bir kilise, kripto para madenciliği yapmak suretiyle bölgenin elektriğinden yediği için mahkemelik oldu.

Kripto para madenciliği aslında ülkede yasa dışı değil ve Rus yasaları resmi olmayan kurumlar için indirimli elektrik tüketimine izin veriyor. Ancak öyle görünüyor ki söz konusu kilise gerekli ısınma ve aydınlatma giderlerinden fazla elektrik tüketti ve kripto para madenciliği yaparak kendine has bir yöntemle fazladan para kazandı.

Çoğu kilisenin onarım maksatlı fon topladığı biliniyor. Ancak Irkutsk’taki kilise fon toplamak için kendine bambaşka bir yol seçti.

Rahipler sınıfından ve kilise yetkililerinden birinin madencilik için adım atıp atmadığı veya talimat verip vermediği henüz netlik kazanmış değil. Mahkeme elektrik şirketinin hesaplarına bakarak herhangi bir şekilde elektrik hırsızlığının yapılmadığını saptadı. Yani yetkisiz bir şekilde elektrik kullanımına kiliseden biri izin vermiş olabilir.

Sonuç olarak kilise madencilikten 16 bin dolar elde etti. Mahkeme tarafından verilecek davanın kararı, bundan sonra yaşanabilecek benzer olaylar için emsal teşkil edebilir. Bu örnekte fazlalık elektrik yerel elektrik sağlayıcısına danışılmadan kullanıldı. Şayet bu şekilde madencilik yaygınlaşırsa ve elektrik tüketimi ciddi boyutlara ulaşırsa Rusya’da yasal madencilik düzenlemelerini ve daha yakın devlet kontrolünü konuşuyor olabiliriz.

Öte yandan soğuk iklimi sebebiyle Rusya’da kripto para madenciliği yaygın bir şekilde yapılıyor. Rus Kripto Sektörü ve Blockchain Derneği, madencilik sektöründe 400 bin kişinin çalıştığını ve 70 bin şirketin bulunduğunu iddia ediyor.

Kaynak:bitcoinnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER