Bir Kripto Para Daha ASIC Madencileriyle Buluştu

Bitmain Decred ASIC madencisini piyasaya sürdü.
07:00
25 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Decred (DCR) ASIC madencilerinin artış gösterdiği kripto paralardan bir tanesi. Dev madencilik firması Bitmain, Decred’a özel bir ASIC geliştirdi.

Bitmain’in Antminer DR3 adını verdiği donanım şöyle duyuruldu:

Yeni Decred madencisi Antminer DR3’ü duyurmaktan kıvanç duyuyoruz. Donanım 7,8 TH/s hashrate ve 1410 W güç tüketimiyle çalışıyor. İlk parti satışları başladı, sipariş verebilirsiniz.

Bitmain zor zamanlar geçiriyor gibi görünse de son dönemde GPU madenciliği yapılan birkaç altcoin’e Antminer serisini ulaştırmayı başardı. Decred iki katmanlı bir dijital değer, madencilerin yanı sıra ağda onaylayıcılar da bulunuyor. Bu yüzden Decred’a %51 saldırısı gerçekleştirmek aşırı pahalı. ASIC’ler de ağda yer almaya başlayınca ağ şimdi olduğundan daha güvenli hale gelecek.

DCR popüler bir kripto para sayılmaz. İşlem hacminin büyük kısmı Güney Kore kaynaklı. ASIC haberinden sonra az da olsa tepki gösterdi, son 24 saatte %1.11 değer kazanarak 38,63 dolardan işlem görmeye başladı. Kripto para, tarihinin en düşük fiyatlarından kurtulmak için savaşıyor.

Diğer yandan Antminer’ın duyurulması bazı şüpheleri de uyandırdı. Bazılarına göre madenciler aylardır çalışır durumda ve artık kar edilemez hale geldi. Bitmain daha önce de donanımları satmadan önce kullandığı yönünde iddialarla karşılaşmıştı.

Decred’ın hashrate’i bu yaz inanılmaz yükselmeye başladı, 3700 TH/s’den 85000 TH/s’e ulaştı. Bu hızlı yükselişin nedeni ASIC’ler olarak gösterildi. Decred geliştiricileri ASIC madenciliğine sıcak baktığı için ASIC madenciliği önceden yapılmış olabilir. Ek olarak Decred bulut madenciliğinde popüler olan Blake 256 algoritmasını kullanıyor.

Kaynak: Cryptovest

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER