X


Aktif Bitcoin Hesapları Tarihinin En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bir araştırma firması bitcoin'i aktif olarak kullananların sayısında artış tespit etti.
08:00
25 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin’in aktif kullanıcıları her geçen gün artıyor. Bu artış kurumsal yatırımcıların ve uzun vadeli yatırımcıların artışından daha hızlı gerçekleşiyor.

Chainalysis araştırma firmasının vardığı sonuçlara göre 4.8 milyon bitcoin yani yaklaşık mevcut arzın %32’si kişisel hesaplarda tutuluyor ve son zamanlarda bu hesaplardan yapılan işlemler artış gösteriyor. 2017 yılının sonlarında, bitcoin 20 bin dolara yaklaşmışken bile bu sayı 3,8 milyon bitcoin ile mevcut arzın %26’sıydı. Fiyat düşmesine rağmen aktif kullanıcı sayısı artış gösterdi.

Chainalysis ekonomistlerinden Philip Gradwell bu yıl gerçekleşen bitcoin alımlarının küçük miktarda kişisel alımlar olduğunu belirtti. Bunun sonucunda kripto paraların geniş kitlelere yaygınlaşmasının önündeki ilk engelin aşılmış olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan aktif kullanıcı sayısı artsa da halen bitcoin’in büyük çoğunluğu halen uzun vadeli yatırımcıların ya da kurumsal yatırımcılarının elinde bulunuyor. Bu tür bir yılı aşkın süredir hiç eylemde bulunmamış 6,3 milyar hesap bulunuyor. Bir kişinin birden fazla cüzdanı olabileceğini göz önünde bulundurursak tam olarak kullanıcı sayısını tespit edemiyoruz.

Bir diğer ekonomist Kimberly Grauer yatırım hesaplarıyla aktif işlem hesapları arasındaki boşluğun kapanmaya başladığını ve bunun olgunlaşmaya başlayan bir piyasanın göstergesi olabileceğini ifade etti. Bitcoin’in esnaf ve satıcıların arasında yaygınlaşması ise ayrı bir hikaye. Gradwell cüzdan aktifliğinin artmasına rağmen ödeme sağlayıcılarında ve darknet piyasalarındaki aktifliğin aynı oranda artmadığını belirtti. Yine de genele bakıldığında bitcoin’lerin daha çok kullanılmaya başladığı sonucuna varıldı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar