X


Bir Banka, Çalışanlarının BTC Yatırımı Yapmasını Engelliyor

Danimarkalı banka çalışanlarının özel hayatlarına müdahale ederek yatırımlarında Bitcoin'e yer vermelerini yasaklıyor...
18:00
8 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Nordea Bank, Danimarkalı mahkemelerin kararını takiben çalışanlarının Bitcoin ve diğer kripto para birimleri alım satım işlemlerini yasal olarak engelleyebilir.

Nordea Bank’ın Yasağı

Yapılan açıklamalara göre Nordea Bank, kripto para birimi ile ilişkili riskler nedeniyle çalışanların Bitcoin’e yatırım yapmalarını engellemekte özgür olduğunu dile getirdi…

Danimarka’nın finans sektörü çalışanları için olan bir sendikası, Ocak 2018’de gönderilen ve kripto para işlemleri konusunda “risklerin çok yüksek olduğu” şeklinde uyarı içeren bir yasağın ardından bankaya dava açtı. Nordea ise buna karşılık kripto piyasalarının düzenlemeye aykırı olduğunu ve kara para aklama da dahil olmak üzere çeşitli cezai faaliyetlerle bağlantılı olduğunu söyleyerek bu yasağını haklı çıkardı. Nordea çalışanların, kendilerine ayırdıkları zamanda bile Bitcoin’e yatırım yaparak bankanın ve müşterilerinin itibarına zarar verebileceğini iddia etti.

Sendikanın başkanı Kent Petersen bankanın kararı ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Herkesin açıkça özel bir yaşama ve özel bir birey olarak hareket etme hakkına sahip olduğu ilkesini gerekçe göstererek dava açtık.

Yasak Onaylandı

Sendikanın çabalarına rağmen Danimarka mahkemeleri, Nordea’nın çalışanlarının serbest zamanlarında kripto para işlemi yapmasını kısıtlama kararını onayladı. Yapılan açıklamalara göre bu karar, yasaklamadan önce alınmış olan kripto para varlıkları için geçerli olmayacak.

Bunların yanında Danimarka’nın en büyük bankası olarak bilinen Danske Bank, web sitesinden yayınladığı yazıda müşterilerine kripto para yatırımı yapmamalarını tavsiye etmişti. Yaklaşık olarak iki sene önce yapılan açıklamaların ardından müşterilerin kripto para işlemi yapması engellenmişti…

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar