reklamı kapat

Danimarka’nın En Büyük Bankası Kripto İşlemlerini Durduruyor

31 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kopenhag merkezli Danske Bank, web sitesinden yayımladığı yazıda müşterilerine kripto para yatırımı yapmamalarını tavsiye etti. Trodheim (Norveç) ve Vilnius’ta (Lithunia) iki şubesi bulunan bankanın web sitesinden an itibariyle kripto para işlemi yapılamıyor.

Kripto paraların bir merkez bankası tarafından desteklenmemesi, bankaya göre geleneksel para birimleri ve yatırımlarla ilişkilendirilen yatırımcı ve müşteri korumasının kripto paralarda olmadığı anlamına geliyor. Uyarı yazısında kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olduğunun; dolayısıyla fiyat oluşumunun şeffaf olmadığının altı çiziliyor. Bu yüzden yatırımcıların piyasanın nasıl geliştiğine ve fiyatın ne tür etmenlerden etkilendiğine dair yeteri kadar bilgiye sahip olmadığı savunuluyor.

Yatırım yapmamak için sebepler

Bankaya göre kripto paralara yatırım yapmamak için en önemli iki sebep şeffaflığın olmaması ve düzenleyici faktörü. Yazıda kripto paraların şeffaf olmayışı sebebiyle kara para aklama ve para sızdırma gibi amaçlarla kullanıldığı öne sürülüyor. Danske Bank bu tür suç faaliyetleriyle mücadele etmenin finansal kurumlar için zorunluluk olduğu görüşünde. Kripto paraların şeffaflıktan yoksun oluşu, kara para aklamayı önleme (AML) politikalarıyla uyum içinde olmak isteyen bankayı kripto paraları yasaklamaya itiyor.

“Tüm bu sebeplerden ötürü bankamızın işlem platformlarında kripto para işlemi yapılamaz. Bununla birlikte banka olarak kripto para piyasasını yakından takip ediyoruz. Şayet kripto para piyasası olgunlaşır ve daha şeffaf bir hale gelirse banka bu konudaki tutumunu gözden geçirecektir. Kripto para yatırımlarını şimdilik hiçbir şekilde desteklemiyoruz.”

Bununla birlikte banka müşterileri kripto para yatırımları sonucu kazandıkları paranın ödemesini banka hesapları üzerinden alabilecek. Banka mevcut düzenlemelere ve AML prosedürlerine uyduğu sürece müşterilerin para alımlarına izin verecek. Bir diğer deyişle banka kripto para işlemleriyle bağlantılı kredi kartlarına herhangi bir engelleme getirmiyor. Ancak tüm kredi kartı işlemlerinde olduğu gibi müşterilerin mevcut AML karşıtı prosedürlere ve düzenlemelere uyması gerekiyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.