X


Binance’de Büyük Bitcoin (BTC) Hareketliliği: Neler Oluyor?

22:33
4 Kasım 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içerisinde %3 artış elde ederek yeniden 14.100 dolar seviyelerine yükseldi. Aslında BTC fiyatının hafif bir düzeltme yaşamadan önce 14.200 dolara kadar yükseldiği ve yıllık rekorunu tazelediği biliniyor. Ancak tam da bu rekorun öncesinde Binance kripto para borsasında büyük bir BTC hareketliliği tespit edildi.

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance, 3 Kasım tarihinde yaklaşık 58.861 BTC değerinde bir işleme ev sahipliği yaptı. Bilinmeyen bir balinanın tek bir gün içerisinde yaklaşık 816 milyon dolarlık BTC çekmesi, kripto para veri analiz firmalarının da dikkatini çekti.

BTC balina

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Crypto Quant isimli kripto para veri analiz şirketinin tespit ettiği işlemin yanı sıra birçok Bitcoin balinasının daha yüksek hacimli transferler yaptığı ve bunları kendi cüzdanlarına çektiği görülüyor. Whalemap isimli balina takip projesinin analistleri konu hakkında yaptıkları açıklamada ağdaki işlemlerin arttığını ve balinaların cüzdanlarını şişirdiklerini belirtti.

Bitcoin Balinaları Neden Harekete Geçti?

Balinaların cüzdanlarına giren BTC’lerin HODLer olarak bilinen ve uzun vadeli BTC yatırımı yapan kişilerin cüzdanlarından aktarıldığı görülmekte. Peki bunun ve Binance üzerinde yapılan rekor miktardaki işlemin sebebi tam olarak ne?

Aslında kripto para analistleri ve uzmanlar balinaların borsalardaki BTC’lerini cüzdanlarına çekmelerinin en büyük sebebinin kısa vadede satış yapmayacak olmaları şeklinde ifade etmekte. Yüklü transferler borsalardan spot cüzdanlara yapıldığında bu fonların genellikle uzun vadeli yatırım için cüzdana çekildiği biliniyor.

Ancak tam tersinin yaşanması yani cüzdandan borsalara yüklü BTC aktarılması durumunda bu satış paniği ve korkusu yaratabilmekte. Şu an ise hem BTC fiyatının yükselişi hem de ağdaki gelişmeler yükselişin devam edeceğine işaret etmekte. Balinaların yüklü miktarda BTC’yi cüzdanlarına aktarması da büyük bir ihtimalle sadece bu anlama gelmekte.

Lider kripto para birimi 14.000 dolar direncini kırdı ve şu an emin adımlarla ilerliyor. Önümüzdeki aylarda aynı 2017 yılındaki gibi 20.000 dolar rekorunun görülmesi ise BTC yatırımcıları için şaşırtıcı olmayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar