X


Binance Coin (BNB), Cardano’yu (ADA) Yeniden Geçti: BNB ve ADA Yorumları

BNB, ADA'yı geçmeyi başardı.
22:23
8 Mart 2021

Ethereum’un (ETH) rakibi olarak görülen kripto para projeleri arasındaki rekabet son hız devam ediyor. Her birinin farklı güncellemeler ile birbirinin önüne geçmesi son dönemde yatırımcıların da kafasını karıştırdı ve piyasada ciddi bir yarış başladı.

BNB, Cardano ve Polkadot Arasındaki Rekabet Sürüyor

Şubat ayının başlarında rekor bir yükseliş elde eden ve Binance Smart Chain ile bütün tahminleri altüst eden Binance Coin, 340 dolara kadar iğne attı. BNB fiyatının yükselişi esnasında ise diğer rakip projeler Cardano ve Polkadot nispeten yerinde saydı.

BNB fiyatının düzeltme yaşamaya başlaması ile birlikte ise Cardano (ADA) fiyatı yükselişe geçti. Cardano ağındaki Mary hard forkunun fiyata olan etkisi, ADA’nın 1,5 dolara kadar ulaşmasını sağladı. Ancak hard fork tamamlandıktan sonra ADA fiyatı da aynı BNB gibi hızlı bir düşüş yaşadı. Bu esnada üçüncü sıraya yükselen ADA, düzeltme ile beraber yeniden yerini Binance Coin’e devretti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BNB, ADA’yı Geçti

BNB’nin yeniden ADA’yı geçmesinin arkasındaki en büyük sebep, büyük haberin fiyatlanması ve klasik haber sonrası düşüşün yaşanması. Cardano ağında artık akıllı kontratlar kullanılmakta olsa ve 500’e yakın proje üretilse de büyük haber sonrası düzeltme oldukça normal. Binance Coin ise aktif olarak Binance Smart Chain üzerinde kullanılmakta ve büyük haber dışında ADA’ya kıyasla daha çok hacme ulaşmakta.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla BNB’nin toplam piyasa değeri 36 milyar dolar seviyesindeyken ADA bunun yaklaşık 500 milyon dolar gerisinde. Ancak son 7 günlük performansta BNB fiyatının %11 yükseldiği, ADA’nın ise %14 düştüğü görülüyor. Öte yandan iki projenin de rakibi Ethereum son 7 günde %23 yükselerek ikisine de fark atmış durumda.

Ethereum, Rakiplerini Geride Bırakabilir

Ağ temellerine bakıldığında BNB’nin ADA’dan bir adım önde olduğu gözüküyor. Tabii ki bunda en temel faktör Binance kripto para borsasının BNB’nin arkasında olması yer alıyor. Ancak iki proje de Ethereum’un attığı son adım nedeniyle tehlikede olabilir.

İki projenin de Ethereum ağındaki ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle ön plana çıktığı biliniyor. Ethereum geliştiricileri ise EIP-1559’u kabul ederek işlem ücretlerindeki artışı engelleyecek adımı atmış oldu. Bunun ETH fiyatına olan olumlu etkisi ise şimdiden net bir şekilde görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar