X

Binance CEO’su: Bu Kripto’lar Bitcoin’in (BTC) Yerini Alabilir

Changpeng Zhao önemli bir merkez bankası dijital para birimi ve Bitcoin karşılaştırması yaptı.
17:02
22 Ekim 2020

Dünyanın en popüler kripto para işlem platformlarından Binance’in ünlü CEO’su Changpeng Zhao (CZ), merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. CZ, yeterince iyi tasarlanmış bir merkez bankası dijital para biriminin Bitcoin (BTC) için bir tehdit oluşturabileceğine inanıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Fortune yazarı Jeff Roberts ile bir video röportajında CZ’ye Çin Halk Bankası’nın dijital yuan girişiminin kripto endüstrisini nasıl etkileyeceği soruldu. Zhao konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dijital varlıkları meşrulaştırdığı ve farkındalığı artırdığı için herhangi bir Blockchain veya dijital para biriminin genel olarak sektör için iyi olacağını dile getirdi. CZ şu anda büyük ülkeler arasında bir CBDC piyasaya sürmek için bir yarış varken, çoğu CBDC’nin başlangıçta daha kısıtlı imkanlara sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak bu durumun zamanla değişeceğini de sözlerine ekledi.

CBDC ve Bitcoin

Öte yandan CBDC’lerin doğrudan Bitcoin için bir tehdit olup olmayacağı sorulduğunda CZ, çok az sayıda CBDC’nin Bitcoin ile aynı özgürlüğe sahip olacağını ve büyük bir çoğunluğunun son derece merkezi yapıya sahip olacağını ve kontrol altında tutulacağını dile getirdi. Ancak daha uzun vadede CZ şu uyarılarda bulundu:

Daha açık, daha özgür, Bitcoin’den daha az kısıtlamaya sahip ve kullanımı daha hızlı ve daha ucuz olan başka bir kripto para birimini geliştiren bir hükümet olursa, bu Bitcoin’i tehdit eder. Ancak bu endüstri için iyi, Bitcoin’den daha iyi bir şey ve onun yerini alacak.

Bunlara ek olarak CZ açıklamalarında, HTML4’ün yerini alan web dili HTML5’e benzer olacağı için bunun kötü bir şey olmayacağını belirtti.

Öte yandan Binance‘in yuan bazlı bir stablecoin başlatma niyetinde olup olmadığı sorulduğunda CZ,  yakın gelecek için böyle bir planları olmadığını ifade etti.

Tüm bunların yanında CBDC’lere olan ilgi, karışık görüşlerle 2020 yılında artış gösteriyor. Örneğin; Alman siyasetçi ve ülkenin merkez bankasının yönetim kurulu üyesi Burkhard Balz, geçtiğimiz günlerde bir değer deposu olarak kullanıldığında dijital Euro‘nun finansal sistem için bir tehdit oluşturacağını dile getirdi.

Bu açıklamadan önce Avrupa Merkez Bankası Aralık ayında yaptığı açıklamada, bir dijital Euro’ya ihtiyaç olabileceğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar