X


Bankalar Mı Bitcoin Mi? Hangisiyle Para Gönderimi Daha Ucuz?

Finans uzmanlarının "Bitcoin işlemleri çok pahalı" iddiası bankalara kıyasla ne kadar doğru?
19:00
18 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

2017’den beri finans sektöründeki “uzmanlar” Bitcoin işlemlerini çok pahalı olduğu yönünde eleştiriyor. Ancak bankalar havale transferlerinin %83’ünü cebe indiriyor.

302 milyar dolarlık Bank of America’nın resmi verilerine göre banka, döviz cinsinden yapılan yurt içi havale işlemlerinde 30, yurt dışı havale işlemlerinde 35 dolar ücret kesiyor.

Ancak FED’in sahibi olduğu eş zamanlı götürü hesap fon transfer sistemi Fedwire sayesinde bankalar elektronik ortamdaki transferler için 0,25 dolar ödüyor. Yani Bank of America gibi bankalar işlem başına 29,75 dolar kar yapıyor, bir diğer deyişle %83 kar marjına ulaşıyor.

Bitcoin 300 kat daha ucuz

Bitcoin’deki ölçeklenme sorunları sebebiyle tüm zamanlar rekorunun kırıldığı 2017 sonunda işlem ücretleri müthiş bir şekilde arttı. Ancak o zamandan beri geliştiriciler bu sorunun üzerine gitti ve SegWit, Lightning Network gibi geliştirmeler yaptı. Ethereum geliştiricileri de Sharding ve Plasma üzerinde çalışıyor.

Öte yandan ocak ayından beri BTC’de işlem ücretleri 1 doların altına indi. Bu yıl ortalama işlem ücreti 0,1 dolar; yani Fedwire’ın %40’ı ve diğer bankaların kestiği ücretten 300 kat daha ucuz.

Bununla birlikte işlemin değerine bağlı olarak işlem ücretinde herhangi bir değişiklik meydana gelmiyor. Yani 1 milyon dolar değerinde BTC gönderimi yapan biri ile BTC ödeyerek kahve alan biri aynı işlem ücretini ödüyor. Bu yüzden Bitcoin emlakçılık ve sanat gibi sektörlerde hızlı bir şekilde benimseniyor.

Kaynak: newsbtc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar