reklamı kapat

Balinalar BTC Yarılanmasına Nasıl Hazırlanıyor?

Bitcoin’in en büyük oyuncuları yarılanmaya nasıl hazırlanıyor?
08:00
7 Mayıs 2020

Blockchain teknolojisinin şeffaflığı, yatırımcıların belirli bir varlığa karşı duyarlılığını belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, büyük Bitcoin sahiplerinin ne yaptığını değerlendirerek, gelecekteki fiyat düşüşlerini veya yükseliş dürtülerini tahmin etmek mümkün hale gelebilir.

Bu öngörüleri değerlendiren ve davranış analizi platformu olan Santiment, çok büyük miktarda Bitcoin sahibi olan ve balinalar olarak adlandırılan kesimin fiyatları yükselteceğini ifade ediyor.

Büyük Oyuncular ve Yarılanma

Santiment’in verilerine göre, küresel finansal piyasalardaki küresel salgının neden olduğu ekonomik  tahribata rağmen, 1 ile 10 BTC arasında varlık sahibi olan orta ölçekli adreslerin sayısı yoğun bir şekilde artıyor.

Bunun yanı sıra 1.000 ile 10.000 BTC sahibi olan büyük oyuncuların son birkaç gün öncesine kadar pozisyonlarını küçülttükleri ifade edildi. Ancak son günlerde balinalar da biriktirmeye ve sayıları artmaya başladı. Bu durum Santiment’e göre fiyat artışının bir başka işareti olabilir.

Öte yandan Newsbtc’de yer alan habere göre Santiment, eski Bitcoin’lerin de birden bire harekete geçtiğini ve buradaki amacın eski Bitcoin’leri yeni piyasa katılımcılarına satmak olabileceğini ifade ediyor. Dolayısıyla yapılan açıklamalarda piyasaya yeni girenlerin ya da satın alma yapmak isteyenlerin balinalardan BTC alabileceği ifade ediliyor.

Çoğunluğun Fikri

Son günlerde hem Google’daki Bitcoin yarılanması aramalarında hem Twitter’da yine yarılanma ile ilgili yapılan yorumlarda büyük artış olduğu görülüyor. Özellikle Mart ayındaki çöküşten sonra toparlanan BTC fiyatı ilgiyi daha da arttırdı. Ancak tabii ki tüm yorumlar olumlu yönde değil.

Santiment’te içerik ve SEO başkanı Dino Ibisbegovic konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Duyarlılık algoritmamız, kalabalığın yaklaşmakta olan yarılanma ve Bitcoin’in kısa vadeli fiyat hareketi hakkında gittikçe koyunlaştığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 1000’den fazla sosyal medya kanalında onbinlerce piyasa katılımcısından toplanan görüşe dayanarak Ibisbegovic, yarılanma öncesinde düşüş yönünde bir hissiyat olduğunu ve bu konuda herkesin çoğunluğun fikrine göre hareket ettiğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.