reklamı kapat

Azerbaycan Bireysel ve Kurumsal Kripto Para Gelirlerini Vergilendirecek

6 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paraları vergilendiren ülkelerin arasına bir yenisi daha katıldı. Azerbaycan Vergi Bakanlığından üst düzey bir yetkili kripto para yatırımlarından elde edilen gelirlerin vergilendirileceğini belirtti.

Enerji açısından zengin kaynaklara sahip Azerbaycan hem kurumsal hem de bireysel gelirleri vergilendirecek. Azerbaycan geçmiş dönemlerde kripto paralara oldukça mesafeli yaklaşmıştı. Bu son gelişme ışığında, Bakü Hükümetinin kripto para politikasında bir takım değişiklikler yaşandığı söylenebilir.

Vergi Politikası ve Stratejik Araştırmalar Dairesi müdür yardımcısı Nidjat Imanov Bakü’de gerçekleşen Finans ve Yatırım Forumunda şunları kaydetti:

Kripto para işlemlerinden elde edilen gelirler vergilendirilecek. Bireysel ve kurumsal gelirler de buna dahil. Eğer bir kripto para alınan fiyattan daha yüksek fiyata satıldıysa bu işlem gelir olarak bildirilmeli, vergiye tabi tutulmalıdır.

Azerbaycan’daki tüm yerel kurumlar yasalar gereği %20 kurumlar vergisine tabi tutuluyor. Kişisel gelir vergisi yasalarında ise daha farklı bir politika izleniyor. Hem yurt içinde hem de yurt dışında aylık 2,500 AZN’den az gelir elde eden kişiler %14, bu sınırı aşanlar ise %25 oranında gelir vergisine tabi.

Azerbaycan’da kripto paraların işlem hacmi her geçen gün artıyor. Hükümet ise kripto paraları vergilendirme yoluna giderek bütçe gelirlerini arttırmayı hedefliyor. Kripto paralar geçtiğimiz yılın Mayıs ve Aralık ayları arasında büyük artış yaşamıştı. Kripto para yatırımcılarına danışmanlık hizmeti veren Crypto Consulting’in kurucusu ve CEO’su Elnur Guliyev “Geçtiğimiz yıl Mayıs ve Aralık ayları arasındaki süre zarfında 10 dolarlık yatırımlar dahi kar ettirebiliyordu. Bu yılın ilk çeyreğinin ardından piyasaların tekrar  formuna kavuştuğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Petrol, doğalgaz ve diğer yer altı kaynaklarınca zengin olan Azerbaycan yakın zamana kadar kripto paralara oldukça mesafeli yaklaşıyordu. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elman Rustamov şu demeci vermişti:

Kripto paralar meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmiyor, ayrıca oldukça riskli yatırım araçları.

Bu yılın başında Azerbaycan kripto para sektörünün önde gelen isimleri “Kripto Para Piyasaları ve Blockchain Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi” isimli bir dernek kurdu. Dernek çatısı altında kripto para eğitimi, yasa tasarısı hazırlama ve yatırım danışmanlığı gibi farklı faaliyetler gerçekleştirilecek. Yabancı uzmanlarla da işbirliği yapmayı hedefleyen dernek bankacılık sektörü için Blockchain uygulamalarını da destekleyecek.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.