X


Aynı Fiyat Farklı Duygu: Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 1 Yıl Önce Hangi Seviyedeydi?

Korku ve Açgözlülük Endeksi'nde son durum.
18:03
10 Ocak 2022

Lider kripto para birimi Bitcoin, 40.000 doların seviyelerindeki seyrini sürdürürken Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerinde şaşırtıcı bir durum ortaya kondu. Bundan yaklaşık bir yıl önce BTC fiyatı 40.000 dolardayken endeks aşırı açgözlülüğü işaret ederken bugün aynı fiyat olmasına rağmen endeks aşırı korkuyu gösteriyor. Bunun nedeni nedir?

Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para yatırımcıları arasındaki duygu durumunu ifade eden bir göstergedir. Buna göre yatırımcıların duygusu ortaya konur ve mevcut seviyelerdeki düşünce aktarılır. Lider kripto para Bitcoin, 11 Ocak 2021 tarihinde 40.000 dolar seviyelerinde işlem görürken bu endeks 90 ile aşırı açgözlülüğü ifade ediyordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak bugüne döndüğümüzde fiyat 40.000 dolar ve söz konusu gösterge 10 ile aşırı korkuyu işaret ediyor. 2021 yılının kripto para endüstrisi adına en önemli yıllardan biri olduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım. Birçok gelişmenin yaşandığı, ETF’lerin onaylandığı, Tesla’nın BTC ödemesi kabul ettiği, piyasanın 3 trilyon dolar barajını aştığı, BTC’nin ve beraberinde altcoin’lerin tavan yaptığı bir yıl olarak tarihe geçen 2021, boğanın hissedildiği inanılmaz yıllardan biri oldu.

Değişen Ne?

O günün market koşulları ile bugünün koşullarının bir olmaması, tabiki göz önünde bulunduruluyor. Ancak Bitcoin‘in bu kadar eleştiriye, acımasız yorumlara, tehditlere ve endişelere karşı aynı seviyede konumlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Aslında Bitcoin’in yalnızca fiyatlandırmadan ibaret olmadığı da değerlendirilmeli. Bu bağlamda finansal okuryazarlık ve araştırmacılık en iyi yöntem olacaktır.

Kripto para piyasasının geri kalanı, lider Bitcoin’in ayak izlerini takip ederken son 24 saatte oldukça hareketli bir market gözlemlendi. Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 1.8 milyar dolarlık bir marketi temsil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar