X


Ayı Sezonunda Portföyüzün Erimesine Engel Olabiliyor Musunuz?

Boğa sezonunda kâr etmek kolay. Peki ayı sezonunda portföyünüzün değer kaybetmesini nasıl önleyeceğinizi biliyor musunuz?
09:00
16 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2017 yılının Aralık ayında Bitcoin 19 bin dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Şu sıralar 200 milyar dolar seviyesinde seyreden kripto para piyasasının toplam hacmi ise 830 milyar dolara ulaşmıştı.

Bir yıl içerisinde 19 kat değer kazanan Bitcoin’in fiyatıyla doğru orantılı olarak popülerliği de artıyor, Blockchain teknolojisinin faydaları dillerden düşmüyordu. Deyim yerindeyse kripto para piyasasında tam bir şölen havası hakimdi. Öyle ki başarılı yatırımcılar neye yatırım yaparsa yapsın zaman içerisinde muhakkak kâr elde edebiliyordu.

Peki n’oldu şimdi?

Kripto paralarla henüz tanışan yatırımcılar başta olmak üzere birçok kişi kendini boğaların piyasadan hiç gitmeyeceğine inandırmıştı. Fakat şu gerçek göz ardı edildi: Eğer yatırım ponzi şeması değilse ne sonsuza kadar yükselir ne de sonsuza kadar düşer. Düşüşler kadar yükselişler de geçici ve bütün bunlar yatırım sürecinin bir parçası.

Altcoin’ler boğa sezonu öncesi fiyatlarına geri döndü

ICO tabanlı birçok kripto paranın başlangıçtaki satış fiyatına kadar gerilemesiyle piyasanın satın alma fırsatı verdiğini söylenebilir. Ancak yatırım yaparken dibin dibi olduğu da unutulmamalı. Eğer yatırım yapacaksanız küçük miktarlarda yapmayı deneyebilirsiniz çünkü kripto para piyasası hızlı dalgalanmalara oldukça elverişli.

Ayı sezonunda portföyünüzün eriyip gitmesine seyirci kalmak istemiyorsanız bazı önlemler almak yararınıza olabilir. Bu önlemler arasında stop-loss (zararı durdur) kurmak en mantıklı tercihler arasında yer alıyor. Bu noktada alabileceğiniz ikinci bir önlem ise yatırım yapmadan önce sanal portföy oluşturarak suyun aktığı yönü test etmek olabilir.

Ayı sezonunda portföyünüzdeki değer kaybını önlemek için kararlarınızı panik yapmadan, mantık çerçevesi içerisinde almaya dikkat edin. Çünkü bu şekilde ne zaman yatırım yapacağınızı biliyor olursunuz. Ayrıca yatırım yapmadığınız sürece kâr elde etmeseniz bile zarar etmediğinizi de unutmayın.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar