reklamı kapat

Ayı Sezonu Mu? Gerçek Değere Dönüş mü?

17:00
13 Haziran 2018

Bitcoin 7.000 doların altına düştü. Söylentiler 6.500 doların altına da düşebileceği yönünde bu yüzden birçok yatırımcı panik satışlar yapıyor. Belki DE şu soruları sormanın vakti geldi: Bu düşüş bir ayı sezonunun başlangıcı mı? Yoksa Bitcoin gerçek fiyatına mı dönüyor?

Haziran 2017’de kripto para fiyatlarında yaşanan aşırı yükseliş birçok yatırımcının kasasını doldurdu ve kripto dünyasına ilgiyi arttırdı ancak bu astronomik yükselişin uzun vadede gelişime ve teknolojiye faydalı olduğunu söyleyemeyiz.

Fiyatın bir anda patlamasıyla bazıları kısa yoldan zengin olma hayaliyle kripto dünyasına giriş yaptı. Bu yeni ve acemi yatırımcıları kolay kandırabileceğini bilen dolandırıcılar kripto dünyasında derin yaralar açtı. Dolandırıcılık girişimlerinin çoğalmasından sonra düzenleyici kurumlar gözlerini kripto dünyasına dikti. Kripto dünyasına şüphe ve korku hakim oldu, akabinde hepimizin bildiği gibi Bitcoin 19 bin dolardan 8 bin dolara kadar geriledi. Ancak bir adım geriye atıp etraflıca bakarsak bütün yaşananların ayı sezonu olduğunu söyleyemeyiz.

Bitcoin sadece dün %4,6 değer kaybetti ve 2018’in başına kıyasla değeri yarılandı. Bir sene geriye gidersek, Haziran 2017’de bitcoin fiyatı 2.000 dolar, 2016’da ise sadece 750 dolardı. 2017 içerisinde %1400 değer kazanmış Bitcoin, belki de gerçekçi fiyatına dönüyor olabilir.

Düşük fiyatlara olumlu açıdan yaklaşmak

ABD’li bir kripto yatırım fonunun yöneticisi Kyle Samani “piyasanın 2017 sonrası düşüş trendinin devamını” yaşadığını belirtti:

Nisan ayında 9000 dolardan Bitcoin alan birçok yatırımcı, fiyatın artık yukarı doğru gitmeyeceğini düşündüğü için elindekini çıkarmaya çalışıyor.

Ayı sezonu ya da değil; fiyatların gerçek değerine kavuşması teknolojik gelişimlerin önünün açılması bakımından iyi olabilir. Kripto dünyasından shitcoin’lerin, dolandırıcıların yok olması ve dolayısıyla geliştiricilerin düzenleyici kurumların baskısına maruz kalmaması gelişimlerin önünü açabilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun