reklamı kapat

“Düzenlemeler Bireylere Değil Piyasa İstikrarına Odaklanmalı”

13 Haziran 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Almanya Federal Finansal Denetim Otoritesi (BaFin) yöneticisi Felix Hufeld, düzenleyici otoritelerin birincil hedefinin bireysel yatırımcıları korumak olmaması gerektiğini belirtti. Hufeld’e göre öncelikli hedef finansal istikrarın korunması olmalı.

BaFin’in ana rolünün tüketicileri ve genel finansal piyasa istikrarını korumak olarak belirtiliyor. Ancak Hufeld, sadece sistematik risklerin ele alınabileceğini ve her yatırımcıyı koruyamayacaklarını öne sürüyor. Hufeld durumu şu şekilde açıklıyor:

Bu yüzden geçtiğimiz Kasım ayında token’ların yüksek fiyat volatilitesi riskine karşı ICO’ları uyarmıştık. Tek tek her yatırımcıyı koruyamayız. Zaten devletin görevi de bu değil. Tekrar söylüyorum, bir bütün olarak finansal istikrar tehdit edilirse ya da yatırımcılar sistematik olarak zarar görürse düzenleyiciler devreye girmelidir.

Öte yandan Hufeld Blockchain teknolojisini “devrimci bir teknoloji” olarak nitelendirirken, Blockchain’in gelecekteki potansiyelinin çok büyük olduğunu belirtiyor. Hufeld, Bill Gates’in 1991 yılında internet hakkındaki yanlış değerlendirmelerinin ardından internetin sınırsız fırsatlar sunduğunu da hatırlatıyor.


Hufeld, Bitcoin ya da Blockchain’in bir aldatmaca olup olmadığı ve finansal piyasaları önemli ölçüde değiştirip değiştiremeyeceği ile ilgili sorulara kesin yanıtlar vermiyor. Genel olarak Blockchain’i olumlu bir şekilde tasvir ederek, “Bu teknolojinin devrimci yönü, tasarruf maliyetlerinin ötesine geçer. Bu teknoloji ne sizin ne de benim bugün düşünemeyeceğimiz, tamamen yeni iş modelleri sunacak. Ve her gün birçok kişi Blockchain’in kullanılabileceği daha çok alan bulmak için çalışıyor.” yorumunda bulunuyor.

Hufeld’in konuyla ilgili en büyük rahatsızlığı ise kripto paraların kara para aklama ve terörizm finansmanında kullanılmaları. Hufeld’e göre BaFin bunu önlemek için dünya çapındaki diğer düzenleyicilerle işbirliği yapmalı ve “küresel standartlar ve uluslararası kabul görmüş denetim standartları” geliştirmek için çaba sarf etmeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER