X


Avrupa Parlamentosu’ndan Bitcoin Yönetmeliği

18:00
4 Mart 2016

Avrupa Parlamentosu Bitcoin gibi para birimlerinin de içinde olduğu dijital paralara ciddi düzenlemeler getirecek. Bunun için dijital para birimlerinin üzerinde güç oluşturabilmek adına bir taslak rapor hazırlandı.

Araştırma için özel bir ekip kurulduğu ve belirli bir bütçe ayrıldığı belirtiliyor. Ekipte Avrupa Parlamentosu Ekonomi ve Mali İşler Komitesi (MEP) üyesi Jakob von Weizsäcker de görev aldı. Jakob von Weizsäcker tarafından kaleme alınan bu taslak raporda dijital paraların detaylı olarak incelendiği ve Avrupa Birliği üye ülkelerine konuyla ilgili politika tavsiyelerinin verildiği görülüyor.

Çalışmada ayrıca dijital paraların takas işlemlerine ve cüzdan servis sağlayıcılarına da geniş yer verilmiş. Dijital para faaliyetlerine daha sağlam kuralların getirilmesinin gerektiğini ifade eden çalışma, blockchain teknolojisinin tüketici refahı ve ekonomik gelişime olumlu katkıda bulunma potansiyelinin olduğunu vurguluyor.

MEP Nisan ayında hazırlanan bu çalışmayı oylamaya sunacak. Eğer kabul edilirse, konu Mayıs ayı gibi Avrupa Parlamentosu Meclisine  taşınabilir.

Bazı uzmanlar ise bu rapor örnek alınarak dijital döviz yönetmeliğinin oluşturulabileceğinin altını çizerek Bitcoin’in regüle edilebileceğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar