X


Barbados için Blockchain Altyapısıyla Oluşturulmuş Dijital Dolar Geliştirildi

18:00
3 Mart 2016

Mobil cüzdan ve havale sağlayıcısı olarak hizmet veren ve Güney Karayipler’de bulunan Barbados adası merkezli fintech firması olan Bitt isimli şirket, 2015 yılının başlarında Barbados Ada’sında bulunan ilk Bitcoin alış-veriş hizmetini gerçekleştirmesiyle biliniyor. Şirket  geçtiğimiz hafta yeni bir hizmeti daha hayata geçirdi ve adanın ilk dijital parası olan Barbadian’ı tanıttı.

Blockchain teknolojisi tabanlı bir dijital para olan Barbadian, bölgede banka hesabı bulunmayan müşterilerden ilham alınarak geliştirilmiş. Barbadian’nın bölgede bulunan işletmelerin finansal sorunlarına en iyi çözüm olmasının yanı sıra, bölge halkının da hayatlarını kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Yapılan basın açıklamasında; bölge ülkelerinin tarih boyunca karşılaştığı bankacılık sorunlarına Barbadian’nın en iyi çözüm olacağı belirtiliyor. Yeni dijital para sayesinde güvenilir bir bankacılık altyapısı ve platformunun oluşturulacağı da vurgulanıyor.

 Bitt’in kurucu ortağı Oliver Gale yaptığı açıklamada:

”Barbadian Dijital Dolarını, mobil cihazınızla yapacağınız basit bir işlemle transfer etmek çok kolay. Barbadian ile ticari işletmeler sorunsuz, hızlı ve güvenilir ödemeler gerçekleştirebilir. Barbadian’nın dünyada tanınmış diğer kripto paralar ile hiç bir ilgisi yoktur. Bir Barbadian doları, Barbados Merkez Bankası tarafından çıkarılan bir dolara eşittir” şeklinde ifadelere yer veriliyor.

2015 Aralık ayında ise Barbadoslu iki ekonomist tarafından kripto paraların Barbados Merkez Bankası tarafından yatırım ve yabancı para rezervlerinin bir parçası olarak kullanılabilineceği vurgulanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar