X


Avrupa MB Yetkilisi: Dijital Para, Nakit Paraya Alternatif Olabilir!

Avrupa Merkez Bankası üst düzey yöneticisi dijital para araştırmalarına başlayacaklarını belirtti.
19:00
28 Kasım 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Dijital para birimleri özellikle Facebook’un geçtiğimiz Haziran ayında Libra’ tanıtmasından beri oldukça popüler bir konu haline geldi. Çin, Amerika, Tunus, Fransa ve şimdi de direkt olarak Avrupa Merkez Bankası dijital para konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası ve Belçika Merkez Bankası tarafından ortak düzenlenen bir konferansta konuşan kurul üyesi Benoit Coeure, bankanın dijital paraların potansiyelini araştıracağını ve bunların mevcut finansal sistemi nasıl etkileyebileceğine dair çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Özel Şirketler Dijital Parayı Araştırabilir

”Bu tip bir dijital para birimi çeşitli formlarda üretilebilir ancak bunun hem Avrupa Merkez Bankası hem de diğer merkez bankalarına olası etkileri şu an için araştırılmakta. Bunun finansal sistemdeki diğer aracılara olası etkileri de bu açıdan gözlemlenecek.”

Özel şirketlerin kendi alanında çalışmaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan ünlü yönetici, burada Facebook’a bir imada bulundu ve bunların finansal egemenliğe bir tehdit oluşturmadan araştırmalara devam edebileceğini ifade etti:

”Bizim dijital paraları araştırıyor oluşumuz, halkı veya özel şirketleri Avro bölgesinde verimli ve kolay çözümler üretmekten geri koymasın ve bunları korkutmasın. Onlar kendi alanlarında çalışmaya devam edebilirler.”

Coeure aslında geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Yenilik Merkezi Başkanı seçilmişti. Bu da aslında artık küresel finans sisteminin önemli bir liderinin dijital para yanlısı olduğu anlamına gelmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar