Reklam

Burst, Storj ve SiaCoin Nedir? Nasıl Çalışır?

Burst Nedir? Storj Nedir? SiaCoin nedir?
18:13
28 Kasım 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Son zamanlarda piyasalara daha önce sunulmamış hizmetlerle hızlı giriş yapan birkaç yeni kripto coin/token olduğunu görüyoruz. Bunların önde gelenleri Burst, Storj ve SiaCoin. Bu üç coinin de genel anlamda bazı küçük farklılıklar dışında hepsinin hedefi aynı diyebiliriz. Burst Nedir? Storj Nedir? SiaCoin nedir? Nasıl çalışır?

Burst, Storj ve SiaCoin Nedir?

Bu coinler para kazanmak isteyenler için boşta olan veri depolama alanlarını kiraya verebilme şansı ve veri depolama ihtiyacı olanlar için ise rekabetçi fiyatlar sunmayı hedefliyorlar. Bu hizmet ile Blockchain güvenliğini de bir araya getirerek daha kurumsal benzeri firmalara rakip olacak gibiler.

Yaptığımız değerlendirmede bu üç coin içinde benzer özellikleri olarak depolama alanınızın genişliği kadar bandwith hızınızın yani upload ve download edebilme hızınızın önemli olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca dosyaların bir bütün olarak değil ama torrent sitelerinin çalışma sistemi gibi parça parça başka bilgisayarlarda tutulması ile kesinlikle önemli bir avantaj olarak görülebilir. Böylece temelde dosyalarınız Blockchain alt yapısı ile güvenli bir şekilde dağılmış olup, sadece sizin erişiminize açıktır. Birbirine yakın zamanlarda çıkmış olmaları ve benzer amaçları doğrultusunda yaklaşık olarak aynı anda Poloniex’te alım-satıma açılmış olmaları da bir nevi büyük bir yarışı başlattı.

Burst, Storj ve SiaCoin Nasıl Çalışır?

SiaCoin şuan için (bu yazının yazıldığı an itibariyle) 414 milyon dolar pazar değeri ile diğer iki rakibinden çok daha önde olduğunu ve daha fazla kabul görerek daha çok insana ulaştığını açıkça söyleyebiliriz. Reddit’de kendine ait olan kısımda 5214 takipçiyle aynı zamanda yüksek bir takipçi sayısına ulaştığı ve Bitcointalk forumunda da ana konusunun 249 sayfaya ulaşmış olması, hakkında ne kadar konuşulduğunu gösteriyor..

Arkasından Storj Coin 71 milyon dolar pazar değeri ile takip ediyor ve ikinciliği yakın zaman içerisinde kaptıracak gibi durmasa bile SiaCoin içinde pek tehdit oluşturuyor gibi durmuyor. Reddit’te kendi subreddit’inin 2266 takipçisi olması yaklaşık yarı yarıya bir takipçi sayısıyla SiaCoin’in hemen arkasında ve Bitcointalk Forumlarında ki ana konusunun 40 sayfada kalmış olduğunu görebiliyoruz.

Son olarak Burst Coin belki de en eskilerinden olmasına ve Bitcointalk’ta bulunan konusunun 10 Ağustos 2014 gibi Kripto dünyası için eski sayılabilecek bir tarihte açılmış olmasına rağmen bazı aksamalar doğrultusunda sadece 28 milyon dolar pazar değerine ulaşmış durumda. Bununla beraber Reddit sitesinde ki subreddit’i sadece 652 kişi takip ediyor ve fakat Bitcointalk’ta ki ana konusu 1265 sayfa olmuş durumda. Eğer üstündeki tozu silkeleyip bir de geçmişini kullanarak köklü bir coin olma yolunda ilerlerse üstündeki iki coine yetişebilme ihtimali olabilir. Bu süreçte sabırlı olan BurstCoin sahipleriyse hem Poloniex’te yayınlanması hem tekrar canlanması doğrultusunda geleceğe daha ümitli bakıyorlar diyebiliriz.

Bu üç coinden hangisi başarılı olur veya yeni bir coin ortaya çıkarak çok daha fazla başarı yakalar mı bilemeyiz fakat görünen o ki Drop Box ve Amazon gibi büyük şirketlerin en büyük rakibi diğer küçük işletmelerden ziyade Kripto Dünyasından çıkan bir coin olacak gibi gözüküyor. Online Storage dünyasını yıkabilirler mi bilemeyiz fakat sallamaya başladıkları şimdiden söylenebilir.

Nereden Alınır?

Bahsedilen coin’ler Binance ve Bitfinex borsalarından güvenli bir şekilde temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar