X


Arweave Coin Nedir?

Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır.
10:45
19 Temmuz 2021

Arweave, verilerin süresiz olarak depolanması için bir platform sunmayı amaçlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Kendisini “asla unutmayan topluca sahip olunan bir sabit disk” olarak tanımlayan ağ, öncelikle bir dizi topluluk odaklı uygulama ve platforma sahip kalıcı, merkezi olmayan bir web olan  “permaweb”i barındırıyor.

Arweave (AR) Nedir?

Arweave ağı, ağ bilgilerini süresiz olarak depolamak amacıyla “madencilere” ödeme yapmak için yerel bir kripto para birimi olan AR kullanır. Proje ilk olarak Ağustos 2017’de Archain olarak kullanıcıyla buluşt ve daha sonra Şubat 2018’de Arweave olarak yeniden adlandırıldı ve resmi olarak Haziran 2018’de piyasaya sürüldü.

Yellow paper’a göre, Arweave “bireyler arasında ve zaman içinde yeni nesillere bilgi depolamak ve paylaşmak için kolektif yeteneği” sağlamayı amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için, amiral gemisi permaweb, Arweave’in “blok örgüsü” üzerine inşa edilmiştir; bu, her bloğun hem hemen öncekine hem de rastgele bir öncekine bağlı olduğu bir blok zincir teknolojisi çeşididir. Arweave, bunun madencileri daha fazla veri depolamaya teşvik ettiğini, çünkü yenilerini eklemek ve ödüller almak için önceki rastgele bloklara erişebilmeleri gerektiğini söylüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Arweave, ağ çevresinde sürdürülebilir bir ekosistem oluşturmaya odaklanmıştır. Haziran 2020’de, geliştiricilerin uygulamalarından ağ işlem ücretleri oluşturulduğunda temettü almalarına olanak tanıyan “kâr paylaşım token’larını” açıkladı ve permaweb tabanlı uygulamaların oluşturulmasını desteklemek için inkübatörlere ev sahipliği yapıyor. Proje ayrıca, Arweave ekibine ve endüstri yatırımcılarına ücretsiz depolama ve erişim sunan “Boost” programı aracılığıyla yeni başlayanlarla birlikte çalışıyor.

Mart 2020’de Arweave, Andreessen Horowitz, Union Square Ventures ve Coinbase Ventures’tan 8.3 milyon dolar fon aldığını duyurdu. Bunu, Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures’ın yanı sıra Multicoin Capital’den de Kasım 2019’da daha erken bir yatırım izledi.

Öte yandan Arweave, iki doktora öğrencisi olan Sam Williams ve William Jones tarafından kuruldu.

AR Coin Yorum

Arweave, proje olarak güçlü olduğu düşünüldüğü için yatırımcı ilgisini çekiyor. Ancak piyasa koşulları şu an için belirsiz olduğundan yatırımcıların yine de bir miktar temkinli davrandıkları düşünülüyor. Bu noktada AR fiyatının güncel verilere göz atmak faydalı olabilir.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 8,69 dolardan işlem gören Arweave coin’in 28 Mayıs 2020’de 0,4854 dolar ile en düşük ve 14 Mayıs 2021’de 45,03 dolar ile en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunların yanı sıra Arweave Token’ın piyasa hacminin 290,319,523 olduğu ve 119. sırada yer aldığı görülüyor.

Arweave Coin Nasıl Alınır?

AR Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

AR Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından AR Coin’in işlem gördüğü Tether (USDT), Bitcoin (BTC), BUSD ve Binance Coin (BNB) AR işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar