Arcane Research Raporu: 2021’de, Toplamda 100 Milyar Doların Üzerinde Long ve Short Pozisyon Likide Oldu!

Arcane Research'ün raporuna göre, 2021'de, kripto para piyasasında toplamda 100 milyar doların üzerinde bir likidasyon gerçekleşti.
13:00
31 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021’de, çeşitli zaman aralıklarında hem yüksek oranlı değer artışları hem de yüksek oranlı değer kayıpları yaşayan lider kripto para birimi, volatilitesi oldukça yüksek fiyat hareketleri kaydetti. Bitcoin‘deki bu yüksek volatilite de, yüksek miktarlarda long ve short pozisyonların likide olmasına neden oldu.

Yılın En Büyük Likidasyonu 7 Eylül’de Kaydedildi

2021’deki yüksek volatiliteden dolayı defalarca kez çok yüksek miktarlarda likidasyon gerçekleşse de bunların en büyüğü 7 Eylül’de kaydedilen likidasyon miktarı oldu. Bitcoin’in volatilitesi oldukça yüksek fiyat hareketleri kaydettiği 7 Eylül’de, yılın en büyük likidasyonu gerçekleşti. 2021 yılında gerçekleşen toplam likidasyon ise, Arcane Research‘ün raporuna göre 100 milyar doların üzerinde.

Kaydedilen toplam likidasyonun büyük çoğunluğu, 84,45 milyar dolar ile long pozisyonlar oldu. Likide olan short pozisyonlar ise 46,89 milyar dolar ile toplam likidasyonun %50’sinden azını oluşturdu.

Kripto Para Borsalarında Kaydedilen Likidasyonlar

Piyasadaki yüksek volatilite ile birlikte kaydedilen toplam likidasyon, borsalara göre büyük farklılıklar gösterdi. Bu süreçte en yüksek miktarlardaki likidasyonlar, işlem hacmi oldukça yüksek iki kripto para borsası olan Binance ve Bybit’te gerçekleşti. Kaydedilen likidasyon miktarında Binance birinci sıraya yerleşirken, Bybit te ikinci sırada yer aldı.

Konuya ilişkin uzman analistler, başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere tüm kripto varlıkların, yüksek volatiliteli fiyat hareketlerine 2022’de de devam edebileceğini ifade etti. Bu yüksek fiyat oynaklığının kripto para piyasasının bir parçası olduğuna dikkat çeken analistler, volatilitenin ancak uzun vadede azalabileceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar