X


Analist, Bitcoin’in Düşüş Sebebini Açıkladı

Bitcoin'in düşüş sebebi CME'nin BTC vadeli işlem sözleşmeleri mi?
19:00
10 Şubat 2020

Bitcoin (BTC) bundan iki gün önce 10.000 dolar üzerine yükselse de, bu yükseliş çok uzun sürmedi. BTC bugün itibariyle yeniden 10.000 doların altına geriledi ve kripto para piyasasında bu konu hakkında çok fazla teori mevcut.

Bitcoin Düşüşü CME’ye Mi Bağlı?

Bunlardan birisi de direkt olarak kurumsal yatırımcılar ve CME‘nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ile alakalı. Yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin hacmine ulaşan CME’nin Bitcoin türev ürünleri, kesinlikle kurumsal yatırımcıların piyasaya giriş için kullandıkları yöntemlerin başında geliyor.

Bitcoin's $10k Value Pushed Down by CME Futures Price Gap

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin 10.000 dolara kadar yükselse de, CME‘nin Bitcoin vadelilerinin fiyatı geride kaldı. Bu da doğal olarak spot piyasadaki BTC ile türev ürün platformundaki BTC arasında bir “boşluk” oluşmasına sebep oldu. Bu boşluk genellikle BTC gibi varlıkların fiyatlarının normalden çok daha hızlı yükselmesi sonucunda oluşur. Söz konusu boşluk yukarıdaki grafikten de rahatlıkla görülebiliyor.

Daha önce 2019 yılında da CME’nin BTC fiyatı ile spot Bitcoin fiyatı arasında bu tip boşluklar oluşmuş ve ilerleyen günlerde bunlar “esrarengiz” bir şekilde kapanmıştı. Tabii ki buradaki esrarengiz sebep, büyük ihtimalle balinalar ve çok fazla BTC’ye sahip kurumsal yatırımcıların alış veya satışları olarak biliniyor.

Kripto para analisti Mr. Whale’in tweet’ine göre ise, yaşanan düşüşe rağmen bu boşluk tam olarak doldurulamadı. Mr. Whale, CME üzerindeki boşluğun 8.000 dolar bandından açılmaya başladığını ve düşüşün daha da devam edebileceğini düşünüyor. Bunun devam edip etmeyeceğini ise önümüzdeki günlerde tecrübe edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar