Amerika’dan Yeni Haber! Kripto Para Düzenlemesi Ne Durumda?

Amerika kripto para düzenlemesinde ne aşamadan? CFTC Başkanının bugün ki açıklamaları önemli!
21:14
27 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin yasakları sonrasında Amerika’nın aldığı pozisyon kripto para yatırımcılarının rahat bir nefes almasını sağladı. Bitcoin (BTC) bu süreçte %100’ün üzerinde arttı, elbette birçok altcoin ATH fırsatı yakaladı. Fakat bir sorun var, ABD henüz düzenlemeler konusunda tam bir netlik yakalayabilmiş değil. Bu yüzden düzenleyici kurumların yaptığı her açıklama geleceğe dair fikir verme hususunda hayati önem sahiptir.

CFTC Başkanı ve Kripto Para Piyasaları

Biden, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunun (CFTC) başına Rostin Behnam ismini getirmişti. Kripto para birimleri ve özellikle stablecoinler için geniş çerçeveli düzenlemelere ihtiyaç olduğunu düşünen Behnam, bugün önemli açıklamalar yaptı.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunun (CFTC) başkanı Rostin Behnam, kurumunu kripto para ekosistemi için tetikte bir polise benzetti. ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesinde konuşan Behnam komiteden daha fazla yetki istedi. Gelişmekte olan kripto para ekosistemi üzerinde birçok düzenleyici kurum geniş yetkiler istiyor. Bu yüzden kongre ve komitelerde bu taleplerini dillendirmeye devam ediyorlar.

Buzdağının Sadece Görünen Kısmı

CFTC Başkanı Behnam, diğer tüm düzenleyiciler gibi daha fazla geç kalınmamasını istiyor. ABD henüz hangi kurumun kripto paralar hakkında ne gibi yetkilere sahip olduğu konusunu netleştiremedi. Onlarca yıllık mevzuatlar mevcut ekosistemi düzenlemede yetersiz kalıyor ve buna çözüm olarak geniş yetki gücü masaya sürülüyor.

Behnam şunları söyledi:

“Dün itibariyle dijital varlık piyasasının toplam büyüklüğü yaklaşık 2,7 trilyon dolardır. Bu gelişen pazarın büyüklüğü, kapsamı ve ölçeği, perakende müşterileri nasıl etkilediği ve büyümenin hızı düşünüldüğünde CFTC’nin daha fazla yetkiye sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Kripto para ekosistemindeki varlıkların en az %60’ı emtiadır. İstikrar risklerine karşı hızla yetkilerin genişletilmesi gerekir”.

Dan Berkovitz’in bu ayın başlarında ayrılmasından bu yana, şu anda CFTC‘de normal beş üyeden yalnızca iki komisyon üyesi görev yapıyor. Ağustos ayında Brian Quintenz ve Ocak ayında eski başkan Heath Tarbert görevden ayrılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar