Altcoin’lerin Tamamı İçin Endişe Veren Açıklama! Kripto Para Avukatları Ayaklandı!

Kripto para avukatları, yakın tarihli bir röportajında Bitcoin (BTC) dışındaki altcoin'lerin tamamının yetki alanına giren birer menkul kıymet olduğunu iddia eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler'e karşı çıktı.
09:07
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para avukatları, yakın tarihli bir röportajında Bitcoin (BTC) dışındaki altcoin’lerin tamamının yetki alanına giren birer menkul kıymet olduğunu iddia eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’e karşı çıktı.

“SEC’in Altcoin’ler Üzerinde Yetkili Olduğunu Mahkemede Kanıtlaması Gerekiyor”

SEC Başkanı Gary Gensler, 23 Şubat’ta New York Magazine’e verdiği ve kripto paraları kapsamlı bir şekilde ele aldığı röportajda Bitcoin dışındaki her şeyin kurumun yetki alanına girdiğini iddia ederek dikkat çeken bir çıkış yapmıştı. Gensler, Bitcoin dışındaki tüm altcoin’lerin menkul kıymet olduğunu çünkü ortada bir grup olduğu, halkın bu gruba bağlı olarak kar beklediğini ve Bitcoin’de böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemişti.

Bir kripto para savunuculuk grubu olan Blockchain Association‘da avukat ve politika lideri Jake Chervinsky, 26 Şubat’ta attığı bir tweet’te Gensler’in kripto para sektörü üzerinde yetkili olduğunu iddia etmesine rağmen görüşünün yasal olmadığını belirtti. Chervinsky, SEC’in her bir altcoin üzerindeki yargı yetkisi olduğunu mahkemede kanıtlaması gerektiğini ve kanıtlamadıkça herhangi birini dahi düzenleme yetkisi olmadığını ekledi.

Avukat Logan Bolinger de 26 Şubat’ta Gensler’in neyin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin görüşlerinin yasal olarak belirleyici olmadığı yönünde bir tweet atarak konuya dahil oldu. Bolinger, “Yasanın ne anlama geldiğini ve nasıl uygulanacağını nihayetinde SEC başkanları değil, yargıçlar belirler” diye ekledi. Savunuculuk kuruluşu Bitcoin Politika Enstitüsü‘nün politika lideri Jason Brett, Gensler’in yorumlarının kutlanması değil, korkulması gerektiğin söyledi ve “kazanmanın düzenleyici bir hendekten başka yolları da var” dedi.

“SEC, En Az 12 bin 300 Dava Açmalı”

Yatırım şirketi Delphi Labs’ın genel danışmanı Gabriel Shapiro, SEC’in koyduğu kuralı sağlamlaştırmak için sektör üzerinde gerçekleştirmesi gereken ve görünüşte imkansız olan yaptırımları bir dizi tweet ile özetledi. Shapiro, Gensler’e göre yaklaşık 663 milyar dolar değerindeki 12 bin 300’den fazla altcoin’i ABD’de yasa dışı olan kayıtsız menkul kıymetler olduğunu ve Chervinsky’nin de belirttiği gibi SEC’in her bir altcoin’in yaratıcısına dava açması gerektiğini belirtti.

Shapiro’ya göre SEC, kripto paraları iki ana şekilde ele almayı tercih etti: Ya altcoin’in yaratıcılarına para cezası vermek ve ihraççının kayıt yaptırmasını zorunlu yapmak ya da onlara para cezası kesmek ve oluşturulan altcoin’lerin imha edilerek borsalardan çıkarılmasını emretmek.

Shapiro, “SEC’e kayıt yaptırmak çoğu altcoin yaratıcısı için yalnızca çok pahalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda altcoin’lerin nasıl kayıt yaptırılacağına dair net bir yol da yok” dedi ve ekledi:

Buradaki plan nedir? Kayıt mümkün olmadığına göre, sadece herkesin büyük para cezaları ödemesi, protokoller üzerinde çalışmayı bırakması, tüm geliştirme hazırlıklarını sonlandırması ve altcoin’lerini borsalardan çıkarılması olabilir. Bu da açılması gereken 12 bin 305 dava anlamına geliyor. Gerçekten plan ne? Hepimiz merak ediyoruz ve milyarlarca ABD doları risk altında.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar