Altcoin Balinaları Agresif Şekilde Bu Kripto Paradan Satın Almaya Başladı!

Balinaların aldığı altcoinler neden önemlidir? Kripto balinaları tarafından son zamanlarda alınmaya başlanan bu altcoin neden ilgi görüyor?
19:33
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasalarındaki eski ve zengin yatırımcılar genellikle balina kategorisine girer. Ve attıkları adımlar önemlidir. Yıllardır balinaların aldığı altcoinlerle ilgili “bir bildikleri vardır” mantığı çalıştı. Genellikle balinaların yoğun ilgi göstermeye başladığı altcoinlerde hızlı yükselişler görüldü. Bunun birkaç sebebi var bunlara ve kripto para balinalarının yoğun biçimde satın almaya başladığı altcoine göz atalım.

Balinaların Aldığı Altcoinler Önemli

Kripto para balinaları genellikle bu piyasada daha eskidirler ve attıkları adımlar yeni bireysel yatırımcılardan daha farklıdır. Eğer balinalar bir altcoin alıyorsa mutlaka ilgili kripto parada yakında yaşanacak büyük bir gelişme vardır. Nitekim bugün bahsedeceğimiz altcoinde böyle bir gelişme var. Peki balinaların aldığı altcoinler neden incelemeye değerdir?

  • Balinalar ortalama piyasa yatırımcısından daha fazla finansal okuryazarlığa sahiptir.
  • Aldıkları kripto paralara ciddi miktarda yatırım yapmadan önce ortalama yatırımcılardan daha fazla araştırma yaparlar.
  • Ciddi miktarda yatırım yaptıkları için sadece gerçekten güvendikleri altcoinleri değerlendirmeye alırlar.
  • Balinalar ortalama yatırımcılara göre daha az panik satışı yapar. Borsa arzının daha büyük kısmı balinalar tarafından tutulduğunda ve piyasa genelinde rasyonel olmayan düşüşler görüldüğünde ilgili altcoinde daha az satış baskısı oluşur.

Elbette riskleri de vardır.

  • Özellikle piyasa değeri düşük meme tokenlerde balina alımları aldatıcı olabilir.
  • Günlük işlem hacmi zayıf kripto paralarda fiyatı çok ciddi şekilde oynatabilirler. Yapacakları satışlarla bireysel yatırımcıları zarara uğratarak bundan para kazanabilirler.

Unutulmamalıdır ki balinaların aldığı altcoinler de düşebilir hatta sıfırlanabilir. 3AC en büyük LUNA balinalarından biriydi ve bugün kurucularının nerede olduğuna  dair kesin bilgi yok. Ayrıca kripto piyasasında birçok şirketin iflasına sebep oldular.

Balinaların Aldığı Altcoin

En büyük Binance Smart Chain (BSC) balinaları Cardano ana ağında yaklaşan Vasil hard fork lansmanına hazırlanmak için toplu olarak ADA satın alıyor. WhaleStats’taki verilere göre Cardano’nun ADA’sı, son 24 saatte en iyi 100 BSC balinası tarafından en çok satın alınan 10 kripto para arasında yer alıyor. Fiyat yazı hazırlandığı sırada 0,49 dolar seviyesinde ve 13 Temmuz’da görülen 0,41 doların ciddi anlamda üzerinde bulunuyor.

İşlem hacmi son 24 saatte %31 düştü ve buna karşılık fiyat %6,59 oranında geri çekildi. Eğer işlem hacmi artar ve fiyat düşerse bu ADA’dan kaçışa işaret ederdi. Demek ki yatırımcılar düşüşe rağmen sakin kalmaya çalışıyor.

Cardano (ADA) hali hazırda en büyük 100 ETH balinası arasında da popüler ve en fazla alınan onuncu kripto para konumundadır. Topluluk, Cardano ana ağında Vasil yükseltmesini başlatmaya hazırlanırken, son zamanlarda ADA’nın artan bir şekilde benimsenmesi oldu.

Cardano satın alımının önemli bir yüzdesi, esas olarak kripto fiyatlarındaki düşüşe rağmen direnç gösteren balina yatırımcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Cardano balinaları 30 gün içinde portföylerine 79,1 milyon ADA ekledi. 10.000 ila 100.000 ADA arasında tutan adresler, büyük birikimden sorumluydu.

Vasil hard fork bu ayın sonunda ana ağda piyasaya sürülecek. Yükseltme, özellikle hız, ölçeklenebilirlik, akıllı sözleşme optimizasyonu vb. olmak üzere Cardano’nun genel performansını artırmayı hedefliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar