reklamı kapat

Almanya, CoinBene’e Karşı Uyardı

Almanya Finansal Düzenleyicisi daha önce hack iddialarıyla gündeme gelen CoinBene kripto para borsasına karşı uyardı…
17:00
29 Mayıs 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Almanya finansal düzenleyicisi Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), 28 Mayıs’ta kripto para borsası CoinBene hakkında bir kamu uyarısı yaptı. Finansal düzenleyici, kripto para borsası CoinBene’in komisyon ödemesi alan serbest kripto para yatırımcılarını işe almaya başladığını iddia ediyor.

CoinBene’in Kaydı Yok

BaFin’in açıklamalarına göre, kripto para birimleri finansal varlıklar sayıldıkları için bunlarla yapılacak alım satım işlemleri de Almanya Bankacılık Yasası ya da Kreditwesengesetz (KWG) kapsamında gerçekleşmeli. BaFin, CoinBene’in Almanya ticaret sicilinde kayıtlı olmadığını ve KWG’nin gerektirdiği şekilde kripto varlıklarının alım satımı için uygun bir lisans almadığını belirtiyor.

Öte yandan CoinBene 25 Mayıs’ta resmi Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla Almanya’daki varlığına ilişkin açıklamalar yapmış ve serbest kripto para yatırımcılarını işe aldığı iddialarını yalanlamıştı.

Almanya’daki işe alımlar ile ilgili çok sayıda soru aldık. Ancak CoinBene Almanya’da bir ofis açmayı ya da bir temsilcilik kurmayı planlamıyor. Bununla beraber endişeleriniz ve anlayışınız doğrultusunda aktif olarak bize ulaştığınız için teşekkür etmek istiyoruz.

CoinBene’in Hack’lenmesi

Mart sonlarında CoinBene hakkında çıkan hack’kendi iddiaları gündemde büyük ses getirmişti. Ancak Coinbene bu açıklamaları reddetmiş ve yalnızca platformu bakıma aldıklarını ifade etmişti. Kullanıcıları korkutan ise bakım açıklamasının hack iddialarından hemen sonra yapılması olmuştu.

Sonrasında 105 milyon dolar değerinde Ethereum’un birden borsadan çıkması hack iddialarını güçlendirmişti. Uzmanlar eğer herhangi bir saldırı yoksa neden bu kadar büyük fon transferi gerçekleştiğin sorgulamıştı. Konuyla ilgili detayları bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Tüm iddialara rağmen CoinBene’in herhangi bir hack saldırısına uğrayıp uğramadığı henüz kanıtlanmadı. Ancak Almanya’nın yapmış olduğu uyarı yeniden akıllara bu iddiaları getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.