X


Alman Finansal Kuruluşlardan Büyük Yenilik

Almanya merkez bankası ile bir diğer banka Deutsch Bölke Blockchain teknolojisini test etti.
08:00
28 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Almanya merkez bankası Deutsche Bundesbank ile bir diğer banka Deutsche Börse geçtiğimiz günlerde yaptıkları ortak açıklamada Blockchain temelli yeni bir sistemin performans testlerinin başarıyla tamamlandığını kamuoyuna duyurdu. İki kuruluşun ortak çalışmaları sonucunda geliştirilen “menkul kıymet ödeme sisteminin” iki prototipi birçok finansal işlemi yerine getirebiliyor.

Yeni sistemin gündelik ödemeleri, faiz ödemelerini, menkul kıymet işlemlerini ve tahviller olgunluğa ulaştığında yapılan geri ödemeleri gerçekleştirebildiği belirtildi. 27 Ekim Cumartesi gününün ilk saatlerinde yapılan açıklamada bu sistemlerin Hyperledger Fabric ve Dijital varlık platformları üzerinde geliştirildiği ifade ediliyor.

Bankaların yaptığı açıklamada prototip sistemlerin amaçlar doğrultusunda kullanılmaya uygun olup olmadıklarının tespiti için “zorlu performans testlerine” tabi tutulduğu belirtiliyor. Yetkililere göre testlerin sonuçları prototiplerin, hem mevcut finansal piyasa altyapılarındaki işlem yükünü tam olarak kaldırabileceğini hem de gelecekte yapılacak geliştirmeler üzerine inşa edilebileceğini ortaya koydu.

Öte yandan açıklamada Hyperledger Fabric ile Dijital varlık platformunun söz konusu prototiplerin performansını daha da geliştirebilecek potansiyele sahip olduğu belirtiliyor.

Almanya merkez bankası Deutsche Bundesbank yönetim kurulu üyelerinden Burkhard Balz test sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Balz şu ifadelere yer veriyor:

Bu proje esnasında Deutsche Bundesbank ve Deutsche Börse, Blockchain teknolojisinin kullanımı ve uygulanması hakkında birçok şey öğrendi. Devam edebilmek için hızlı şekilde gelişmeyi umuyor ve bu olanaktan yüksek hacimli uygulamalarda da faydalanmak istiyoruz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar