Ağustos Ayında Dikkat Çeken Olaylar! Kripto Para Yatırımcıları İçin 5 Önemli Gelişme!

Özet

  • Tether bu ay Huobi borsasıyla ilgili iddiaların ortasında 1 doların altına indi.

  • PayPal kendi stablecoinini Ethereum ağında başlattı.

  • Singapur kendi stablecoin düzenlemesini duyurdu.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
03:00
22 Ağustos 2023

Temmuz ayının ortasındaki kısa süren yükseliş dalgası yerini sığ volatiliteye bıraktı. Ağustos ise birkaç gündür satıcıların kontrolüne geçti. Temmuz ve Ağustos ayının çoğunda yatırımcılar sığ volatiliteden şikayet ediyordu. Geçtiğimiz hafta 28.300 dolar desteğini kaybeden BTC bu sıkıcı sığ volatilite döneminden çıktı. Peki bu ay piyasaları etkileyen ne gibi gelişmeler oldu?

DeFi Düzenlemesi: ABD Senato Tasarısı

Önerilen yasa tasarısı, 2023 tarihli Kripto Varlık Ulusal Güvenlik Geliştirme Yasası aracılığıyla DeFi protokollerine AML gereklilikleri getirerek kara para aklama ve yaptırımlardan kaçınma ile mücadele etmeyi amaçlıyor. Ayrıca DeFi protokolünü kimse kontrol etmiyorsa 25 milyon dolardan fazla yatırım yapan herkesin bu tür AML gerekliliklerinden sorumlu olacağını belirtiyor.

AML gereklilikleri yalnızca müşterilerin incelenmesi ve bilgi toplanmasını değil, aynı zamanda kara para aklamayı önleme programlarının sürdürülmesini, şüpheli faaliyetlerin hükümete bildirilmesini ve yaptırım uygulanan kişilerin engellenmesini de içermektedir.

Tether (USDT)

Temmuz ayından bu yana Huobi’deki USDT bakiyelerinde istikrarlı ve büyük bir düşüş yaşandı. Adamcochrans borsayla ilgili ödeme gücü sorunları olduğunu ve Huobi ve Tron personelinin polis tarafından sorgulandığını iddia etti. Daha sonra bu bilgiyi “Tron’daki doğrulanmış bir üst düzey yöneticiden” aldığını iddia etti. Cochran, 4 Ağustos’ta Binance tarafından finanse edilen bir cüzdan tarafından USDT’nin büyük ölçüde satılmasının nedenini, bu bahsettiği bu polis sorgulama olayına bağladı.

Peckshield daha sonra Sun ile bağlantılı bir cüzdanın Huobi’ye 200 milyon USD Tether ve 9 milyon USD ETH yatırdığını ve Tether’deki 200 milyon USD’nin JustLend’deki bir DeFi pozisyonundan çekildiğini iddia etti. Buna yanıt olarak, Huobi’den bir sözcü bu büyük mevduatların Sun’dan olmadığını iddia etti. Tether henüz sabit seviyesine dönmedi.

Circle ve Programlanabilir Cüzdanlar

Tether için endişe artarken Circle, Programlanabilir Cüzdanlarını piyasaya sürerek Web3 hizmetlerinin doğrusal olmayan büyümesini sağlamak için Web2 kullanıcılarını Web3’e köprülemeyi hedefliyor. Bu yeni çözüm sayesinde Web2 geliştiricileri multichain Web3 cüzdan deneyimlerini uygulamalarına hızlı ve kolay bir şekilde taşıyabilecekler. Destek iOS ve Android için mevcut olup, Web SDK’sı da yakında kullanıma sunulacaktır.

Paypal Kendi Stablecoinini Piyasaya Sürdü

Kendilerini geleceğin dünyasına hazırlamak ve dünyanın en büyük çevrimiçi ödeme işlemcisi olarak tahtını kaybetmemek için Paypal, kendi stablecoin’i PYUSD’yi piyasaya sürdü. PayPal stablecoin’i USD mevduatları, kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri ve benzer nakit eşdeğerleri ile desteklenmektedir.

PYUSD Ethereum‘da çıkarıldı ve birçok kişi stablecoin’in gelecekte diğer ağlarda da piyasaya sürülmesini bekliyor. Bloomberg Intelligence’daki bir analist, bunun hem ağ için kullanıcılar/adresler hem de ETH’nin kendisi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini öne sürüyor.

Singapur Stablecoin Düzenleyici Çerçevesi

15 Ağustos’ta MAS, Stablecoin Düzenleyici Çerçevesini yayınladı ve ihraççıların stablecoin’lerini potansiyel olarak “MAS tarafından düzenlenen bir stablecoin” olarak kabul ettirmek için başvurularını sunmaları istedi. Bu yasal çerçeve önümüzdeki yılın başı itibariyle yürürlüğe girecek.

Bu gereklilikleri karşılayamayan stabilcoin ihraççıları henüz miktarlar kesinleşmese de para cezasına çarptırılacak.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar