Açığa Satış İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Açığa satış (short selling), bir hisse senedi veya başka bir varlık fiyatında düşüş olacağının tahmin edildiği bir yatırım stratejisidir. 
15:46
3 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Açığa satış (short selling), bir hisse senedi veya başka bir varlık fiyatında düşüş olacağının tahmin edildiği bir yatırım stratejisidir. Uzman isimlere göre açığa satış sadece deneyimli yatırımcılar tarafından kullanılması gereken bir strateji.

Açığa Satış Nedir?

Açığa satış işleminde, varlıklar önce yüksek fiyatlardan ödün alınır ve ardından fiyatlar düştüğünde bu varlıklar gerçekten alınıp aracıya iade edilir. Yapılan açıklamalara göre yatırımcılar, varlık fiyatlarındaki düşüşlerden kazanç elde etmek için short selling stratejisini kullanıyor. Normal koşullarda aslında yatırımcılar fiyat yükseldiğinde satıp kar elde etmek için varlık satın alır. Açığa satış ise bunun tam tersi olarak değerlendirilebilir.

Bu noktada yatırımcılar aracı kurumlardan ödünç aldıkları varlıkları satarak açık pozisyon oluşturur. Bu sürece ise açığa satış işlemi denir.

Geleneksel piyasalarda açığa satış işlemi yapmak için; Kredi Sözleşmesi imzalamak, aracı kurum tarafından izin alma, portföy büyüklüğü limiti uygulama gibi belirli kriterleri yerine getirmek gerekiyor.

Short selling işlemleri kripto para birimlerinde de yapılabilen işlemlerdir. Ancak uzman isimler bu sürecin karmaşık olabileceğini ve bir kripto para birimi borsası mı yoksa kaldıraçlı bir işlem sağlayıcısı mı kullanmak istediğinize bağlı olarak değişeceğini ifade ediyor.

Kripto Paralarda Açığa Satış

Her biri kendi karmaşıklığı, riski ve ödülü olacak şekilde Bitcoin’de açığa satış yapmanın birkaç yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri Bitcoin’de short selling’e izin vere bir borsa kullanmak. Kraken, Bitfinex ve Bitmex gibi bazı borsalar Bitcoin’de açığa satışı destekliyor. Bitcoin piyasasının düşeceğini tahmin eden Bitcoin yatırımcıları short selling açabilir. Ancak kripto para birimini bir komisyoncudan veya başka bir istekli borç verenden ödünç almaları gerekir. Bitcoin ödünç alınır alınmaz hemen satılır.

Öte yandan kripto para birimini ödünç aldığınız borsaların aksine, kaldıraçlı alım satım ürünleriyle, dayanak varlığa sahip olmuyorsunuz. Bunun yerine, Bitcoin fiyatının yükselip yükselmeyeceği konusunda bir pozisyon alırsınız ve kârınız veya zararınız haklı olup olmamanıza bağlıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar