ABD’li Senatör Elizabeth Warren, DeFi Sektörünü Topa Tuttu

Senatör Elizabeth Warren, DeFi sektörünü eleştirdi.
22:48
14 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, merkezsiz finans eleştirisinde vites yükseltti ve stablecoin’lerin ortalama yatırımcıyı nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Geçtiğimiz gün Bankacılık Komitesi ile stablecoin’leri tartışan Warren, American University Washington College of Law’dan Profesör Hilary J. Allen ile stablecoin’lerin ABD finansal sistemindeki potansiyel olarak tehditlerini ele aldı.

ABD’li Senatörden DeFi Yorumu

Hilary Allen, token yatırımından vazgeçmiş insanlardan stablecoin’lerin kitlesel itfasının şu anda geleneksel piyasalar için sistemik sonuçlara sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu söylese de DeFi sistemi etkilerinin daha çarpıcı olacağını belirtti. Senatör Warren, stablecoin’lerin düzenlenmiş pazarların dışında DeFi ekosisteminin can damarını sağladığı için geleneksel finansı etkileyen durumu ile değerinin insanların istikrara en çok ihtiyaç duyduğu anda düşüş yaşayacağına inanıyor.

Elizabeth Warren, DeFi’yi kripto dünyasının en tehlikeli kısmı olarak nitelendirdi: “Yönetmenin fiilen olmadığı yer burası. Sürpriz değil DeFi, dolandırıcıların ve kalpazanların yatırımcılara karıştığı yerdir. DeFi tehlikenin kaynağıdır.”

Profesör Allen, Warren’ın ortaya koyduğu potansiyel tehdidin yasa dışı işlemlerle ilgili iddiasını ele almadan DeFi’nin geleceğinde olabileceğini aktardı: “DeFi’nin stablecoin’ler olmadan büyüyebileceğini düşünmüyorum. Mücadele edeceğini düşünüyorum. Şu anda DeFi’nin finansal istikrarı etkilemeyecek kadar sınırlandırıldığını düşünüyorum. Anca büyürse, özellikle geleneksel finans sistemimizle iç içe geçtiğinde, orada gerçek bir tehdit olacağını sanıyorum.”

Stablecoin Parantezi

Bununla birlikte “Stablecoin’ler: Nasıl Çalışır, Nasıl Kullanılır ve Riskleri Nelerdir” adlı tartışma konusu, komite başkanı Sherrod Brown’ın kripto şirketlerinin sabit kripto paralar üzerinde tüketici ve yatırımcı korumasıyla ilgili bilgileri yayınlamasını talep etmesini takip ediyor.

Öte yandan Elizabeth Warren, daha önce kripto para birimlerinin esas olarak yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı olduğunu iddia ederek tartışma ve kamu açıklamaları kullandı. Haziran ayında merkez bankası dijital para birimlerini tartışan bir görüşmede Massachussets senatörü kripto dünyasının şu anda tüketici korumasına sahip olmadığını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar