reklamı kapat

ABD’den Bitcoin Bağlantılı 3 Şirkete Kötü Haber

18:00
19 Şubat 2018

ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) 15 Şubat’ta yayınladığı raporda daha fazla müşteri edinebilmek için kripto para ve blockchain ile ilgili açıklamalarda bulunan  3 şirketin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu açıkladı. SEC daha önceden kendilerini blockchain’le ilişkilendiren şirketlerin yakından inceleneceğini ve geçici süreli kapatmalar olabileceğini belirtmişti.

SEC’in kararı ile Cherubim Interests (CHIT), PDX Partners (PDXP) ve Victura Contruction Group (VICT) 16 Şubat’tan itibaren faaliyetlerine 2 haftalığına ara verdi. Faaliyetler durdurularak yatırımcıların koruma altına alınması amaçlanıyor. SEC üç şirketin de yaptığı basın açıklamaları dolayısıyla bu emri verdi. Yayınlanan yazılı bildiride şu ifadelere yer verildi:

‘’Şirketler AAA olarak derecelendirilmiş gayrimenkulleri bir alt kuruluşlarıyla ve özel sermaye desteğiyle kripto para kullanarak satın aldı. Ayrıca CHIT ICO için finansal taahhütler yayınladı.’’

Öte yandan SEC şirketlerin işleyişinde şüphe uyandırıcı öğeler bulunduğunun ve şirketlerin sahip olduğu menkul ve gayrimenkul kıymetlerin tartışmalı olduğunun altını çizdi.

SEC Ağustos 2017’de yayınladığı uyarıda ICO’lar ve potansiyel dolandırıcılıklar hakkında yatırımcıları uyarmıştı. Bunun yanı sıra yatırımcıları güvence altına almak için şirketlerin kapatılabileceğini belirtmişti. 22 Ocak 2018’de ise SEC başkanı Jay Clayton şirketlerin blockchain tabanlı olma ve çalışma şekillerini değiştirme gibi vaatlerde bulunması halinde düzenleyici kurumların denetlemelerini sıklaştıracağını açıkça ifade etmişti.

Blockchain ismini kullanarak beklenti yaratan şirketler bir dönem SEC’in başını oldukça ağrıtmıştı. Clayton son dönemde yatırımcıların mağdur olmasından sonra, çalışma şeklini ve alanını bir anda değiştiren şirketlerin gözetim altında tutulacağını kaydetti. Özellikle menkul kıymet olan ve olmayan ICO’ları ayırt etmenin önemini vurgulayan Clayton yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.