reklamı kapat

ABD Merkez Bankasından Bitcoin Uyarısı

16:00
29 Mart 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

2017 yılından bu yana FED (ABD Merkez Bankası) Atlanta Şubesi yöneticiliği görevini yürüten Raphael Bostic Salı günü kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu.  Katıldığı Hope Global Forum yıllık toplantısında girişimcilik ve finans katılımlarını teşvik eden bir konuşma yapan Bostic katılımcılardan gelen bir soru üzerine kripto paralar ve Bitcoin konusuna değindi.

Kripto para veya Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünenlere, “Sakın yapmayın!” diyerek uyarıda bulundu. Bostic konuyla ilgili şunları dile getirdi;

Bu tip piyasalar spekülatif piyasalardır. Kripto değerler birer para olarak kabul edilemez. Bu yüzden risk etmemeniz gereken paraları bu pazarlara yatırmayın.

Bu açıklama, başkanın kişisel fikirlerini yansıtıyor. Ancak son dönemlerde FED yetkililerinden gelen yorumların çoğu kripto paraların birer para olarak değil, varlık olarak değerlendirilmesi yönünde oldu. Neredeyse tüm FED yetkilileri bu piyasaların riskli olduğu konusunda birleşti.

Bunun yanında FED Minneapolis şubesi başkanı Neel Kashkari Aralık ayında yaptığı bir açıklamada Blockchain’in Bitcoin’den daha ilgi çekici bir gelişme olduğunu dile getirdi. Ayrıca Chicago şubesi başkanı bu yatırımları, köpek balıklarıyla dolu okyanusta yüzmeye benzetirken taşıdığı risklere ve anonimliğine vurgu yaptı. New York şubesi başkanı ise yayınladığı bir raporda kripto paraların güvencesiz ödemelere çözüm getireceğini söyleyerek görece pozitif bir bakış açısına sahip olduğunu, “Kripto eko sistemi ödemelerdeki güven sorununa bir çözüm getirebilir. Bu güven sorunu ABD dahil tüm gelişmiş ekonomilerin çözmek zorunda olduğu bir sorundur.” sözleriyle dile getirdi.

Eski Fed Başkanı Janet Yellen da Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu ve “ödemeler sisteminde çok küçük bir rolü” olduğunu belirtti.

Son olarak FED yetkililerinden gelen farklı yorumlara bir netlik kazandırmak adına şu anki FED Başkanı’ndan kurum adına resmi bir açıklama geldi. Başkan Jerome Powell, “Kurumumuz ne geçmişte ne de şimdi Bitcoin’e karşı olmamıştır. Organizasyonumuzun alternatif para birimlerine destekleyici veya engelleyici bir tavrı yoktur.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.