ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu GAW Miners ve ZenMiner’a Dava Açtı

09:37
24 Şubat 2016

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Aralık ayında GAW Miners ve ZenMiner firmalarının eski CEO’su Homero Josh Garza’a karşı dava açtı. Davada GAW Miners ve ZenMiner şirketleri yatırımcıları dolandırmakla suçlandı.

GAW-SEC soruşturma detaylarına göre SEC, devam eden dolandırıcılık olayları için GAW Miners ve ZenMiner kripto para madencilik firmalarına ceza verildi. Soruşturmada şirketlerin, yatırımcılara aslında sahip olduklarından daha fazla madencilik kontratı sattıkları ileri sürüldü.

İddialara göre GAW Miners ve ZenMiner tarafından 19 milyon $’dan fazla gerçekte olmayan satış gerçekleştirilmiş. Yapılan işlemlerin ponzi sistemlerine benzer bir şekilde işlediği ifade ediliyor.

12 Şubat’ta gerçekleşen ilk davada firmalara menkul kıymetler kanunun ihlal edildiği gerekçesiyle ön karar olarak 10,384,099 dolarlık ceza verildi. GAW Miners ve ZenMiner’ın karara itiraz hakkı bulunmakla beraber, mahkeme süreci halen devam etmekte.

Mahkeme çıkışında ise Garza’nın avukatı Marjorie Peerce’e iddiaların sorulmasına rağmen herhangi bir yanıt vermediği bildiriliyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar