X


Bitcoin Core 0.12.0 Sürümü Yayınlandı – İşte Yeni Özellikler

15:25
23 Şubat 2016

En çok kullanılan Bitcoin cüzdanlarından biri olan Bitcoin Core güncellendi. Güncelleme 0.12.0 sürümü olarak bugün yayılandı. 0.12 sürümünde başlıca geliştirilen kısımlar şu şekilde:

7 kat daha hızlı imza doğrulama: Bitcoin Core’da geleneksel olarak dijital imzaların geçerliliğini kanıtlamak için bu zamana kadar OpenSLL kullanılıyordu. Yeni sürümde Bitcoin Core ekibi tarafından geliştirilen ve “libsecp256k1” olarak adlandırılan yeni uygulama kullanılacak. Yeni uygulamanın eskisine göre blok indeksleme ve onaylamada 7 kata kadar hızlı olacağı belirtiliyor.

Upload limitlendirme: Bu özellik ile düğümler günlük olarak ne kadar miktarda verinin yükleneceğini sınırlandırabilir ve belirledikleri hedefler dahilinde ağa katkı sağlayabilir.

Mempool sınırlaması ile çökme önleme: Güncelleme ile düğümler mempoll’larının boyutlarında sınırlandırmaya sahip olacaklar ve bellek miktarı kontrol edilebilecek. Bunun anlamı yeni transferler bellek limitlerine bağlı olarak işleme alınacak ve bu da cache’den kaynaklı beklenmeyen program çökmelerinin önüne geçecek.

Transfer ücretlerini yeniden düzenleme: Yeni özellik göndericiye işlemi yeniden revize etme olanağı sunuyor. Yani, gönderici ilk olarak işlemi düşük ücretle gönderip işlem bir bloğa dahil olmadığında, işlem bir bloğa dahil olana kadar ücreti arttırabilir. Bu gönderici için ödenen ücretleri minimize etmesini sağlayacak ve transferin bir bloğa dahil olma şansını arttıracaktır.

İşlemlerin yayınlanmasında geliştirmeler: Şu ana kadar ücretsiz gönderilen transferler için belirli bir bant genişliği rezerve ediliyordu. Diğer tüm işlemler ise, ücretsizlere ayrılan alandan geriye kalan kısmında, bloğa dahil olma mücadelesi veriyordu. Bu güncelleme ile ücretsiz transferler için herhangi bir alan artık garanti edilmeyecek ve düğümler bu tür işlemler için kararı daha özgür bir şekilde kendi verecek.

Tor’a otomatik bağlantı: Herhangi bir manuel konfigürasyon gerekmeden Tor vasıtasıyla diğer düğümlerle bağlantı gerçekletirilebilecek.

ZeroMQ eklentisi ile bildirim alma: Yeni blokların oluşması veya gelen transferlerle ilgili bildirim konularında üçüncü parti uygulamalara şimdiye kadar limitli destek verilmekteydi. Güncellemeyle ZeroMQ ile tam entegrasyon yapılmıştır.

Cüzdanların boyutu azaltıldı: Tam düğüm çalışmak için 60 GB’a varan ve her geçen gün artan veri yığınının cüzdanda bulunması gerekiyor. Çoğu kullanıcı için ise bu büyük bir problem olmuştur, son güncellemede bu konuyu göz önüne alan geliştiriciler budanmış mod (pruned mode) ile tam düğüm olarak çalışabilmeyi sağladılar. Böylece 60 GB yerine 2 GB depolama ile tam düğüm çalışmak mümkün görünüyor.

Daha hızlı blok oluşturma: 0.12 sürümü ile birlikte transfer işlemlerine ilişkin kritik mutabakat (işlemler hakkında düğümlerin oy birliği) artık blok oluşturulduğu esnada hesaplanmayacak. Bunun yerine tüm işlemler mempool ve cache’ye düşer düşmez hesaplanacak. Bu durum, blok oluşturulduğu esnada çoğu hesaplamanın zaten yapılmış olacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak blok daha hızlı oluşturulacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar