X


ABD, Analitik Yazılımını Kullanmak İçin Coinbase İle Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Amerikan İç Güvenlik departmanı, Coinbase'in analitik yazılımını kullanmak için Coinbase'e 1.36 milyon dolar ödedi.
10:45
19 Eylül 2021
ABD, Coinbase'in Analitik Yazılımını Kullanmak İçin Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Coinbase ve ABD İç Güvenlik, ABD hükümetinin Amerikan vatandaşlarının verilerini analiz etmek ve borsa hizmetlerini kullanmasına izin vermek için milyon dolarlık bir anlaşma yaptı.

ABD İç Güvenlik, Coinbase İle Anlaşma İmzaladı

Resmi belgelere göre, ABD İç Güvenlik Departmanı‘nın sınır ötesi suç ve yasa dışı göçe adanmış bir şubesi olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE), Coinbase Analytics yazılımı için Coinbase‘e 1,36 milyon dolar lisans ücreti ödedi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Resmi belgelerde, Coinbase tarafından hangi bilgilerin analiz edileceği veya paylaşılacağı konusunda herhangi bir yer almıyor. SAM.gov veri tabanından alınan veriler, borsanın ICE tarafından “gerekli hizmetleri makul bir şekilde sağlayabilecek tek satıcı olduğunu” ve ICE ile Coinbase  arasındaki ilişkinin hassas yapısı nedeniyle kamuya açık bilgilerin minimum düzeyde olacağını garanti ediyor.

Öte yandan Coinbase, daha önce de Coinbase Analytics araçlarını lisanslamak için ABD Gizli Servisi ile bir anlaşma imzalamıştı. Sözleşme Mayıs 2024’e kadar sürecek ve 183.750 dolar karşılığında Gizli Servis’e blockchain adli tıp araçlarını kullanma hakkı verecek.

Ek olarak Coinbase’in analitik araçlarını kullanmakla ilgilenen diğer kurumlar arasında Uyuşturucu Uygulama İdaresi (DEA) ve Monero’yu deanonymize edecek bir araç geliştirmek için Chainalysis‘e 625.000 dolar ödeyen İç Gelir Servisi (IRS) yer alıyor.

Coinbase ve ABD Hükümeti: Tartışmalı Bir İlişki

Coinbase, ABD hükümetiyle yaptığı iş birliği nedeniyle geçmişte ağır eleştirilerin hedefi olmuştu. Yine de CEO’su, kolluk kuvvetleriyle olan kazançlı ilişkisinden asla pişmanlık duymadı.

Brian Armstrong, yayınladığı bir tweet dizisi ile bu ortaklığın aslında şirketinin büyümesi için olumlu olduğunu ve blok zincirinde hali hazırda mevcut olan verilerden başka bir bilgi sağlamadığını garanti etti. Armstrong Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

“Coinbase Analytics hakkında pek çok asılsız makale gördüm. Bu makalelerde birçok varsayım var. Blok zinciri analitik yazılımı, esasen, blok zincirinde zaten mevcut olan, halka açık verileri derliyor. Blok zinciri analiz yazılımı için mevcut bir pazar var, bu yüzden onu bir avuç insana da satıyoruz.”

Armstrong yaptığı bu açıklamalarıyla birçok olumsuz yorum ve eleştiri ile karşı karşıya kaldı ve tweet’i sildi.

Genel olarak konuşursak, birçok mahremiyet uzmanı, Coinbase’in çıkarlarının kripto para birimlerinin felsefesine aykırı olduğunu savunuyor. Ancak bazıları, Coinbase’in sağladığı araçlarla KYC verilerinin çapraz referanslanmasını kolaylaştırabileceğini iddia ediyor.

Coinbase, AML düzenlemeleri nedeniyle müşterileri hakkında özel bilgiler toplar, Coinbase’den çıkmadan önce ve çıktıktan sonra müşteri işlemlerini takip ediyor ve ardından bu özel bilgileri ve kamuya açık verileri kanun uygulayıcılara satıyor.

Ancak borsa, müşterilerinin verilerinin analitik aracından ayrı olarak ele alındığını, bu nedenle korkacak bir şey olmadığını savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar