X


Yunanistan’dan Sürpriz Alexander Vinnik Kararı!

Alexander Vinnik'in Fransa'ya suçlu iadesi yapılması kararı durduruldu.
09:00
25 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en ünlü kripto para borsalarından birisi olarak bilinen BTC-e’nin kurucusu Alexander Vinnik, Fransa’ya suçlu iadesi yapılması konusundaki karardan sonra yine bir değişim ile karşı karşıya kaldı. Bundan yaklaşık iki yıl önce BTC-e aracılığıyla 4 ile 8 milyar dolar arasında kara para akladığı suçlaması ile tutuklanan Vinnik, hem ABD, hem Fransa hem de Rusya tarafından aranan kişi konumunda.

Geçtiğimiz günlerde Yunan mahkemesi tarafından Vinnik’in Fransa’ya gönderilmesi onaylanmış olsa da, bu karar daha sonra bir üst mahkeme tarafından durduruldu. Geçici durdurma kararının, suçlu iadesine itiraz edilebilmesi için yapıldığı belirtildi. Buna ek olarak geçtiğimiz hafta açlık grevine giden Vinnik’in bu hareketinin de kararda etkili olmuş olabileceği düşünülüyor.

Aslında Vinnik’in Fransa’ya gönderilmesi kararı Yunan Adalet Bakanı Konstantinos Tsiaras tarafından bile imzalanmıştı. Aktarılan bilgilerde suçlu iadesinde ilk hedefin Fransa, ikinci olası yerin ABD ve en az olası olan yerin ise Vinnik’in vatandaşı durumundaki  Rusya olduğu belirtildi.

Vinnik’e Ölüm Cezası!

Vinnik’in akladığı kara paralar arasında Mt. Gox kripto para borsasından çalınan milyonlarca doların olduğu da iddia ediliyor. Rus yetkililer ise Vinnik’i yaklaşık 10.000 dolar değerinde bir cezaya çarptırmak istiyor ve bu durum AB içerisindeki regülatörlerin hiç hoşuna gitmiyor. Vinnik’in Yunan avukatı Zoe Constantopoulou verilen son mahkeme kararını ”adil olmadığı” şeklinde eleştirmiş ve Yunan mahkemelerinin Vinnik’i ABD’ye veya Fransa’ya göndermesinin ”idam cezası” ile bir olduğunu vurgulamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar