X


2018’de Boğaları Neden Göremedik?

2018 yılı yatırımcıların beklentilerinin aksine devam ediyor.
19:00
17 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatına dair beklentiler yıl başında oldukça yüksekti. Ancak yıl boyunca süreklilik kazanan bir yükseliş gösteremeyen BTC, yakın zamandaki performansıyla birlikte beklentilerin de değişmesine neden oldu.

2017 yılının sonlarında kripto para “uzmanları” ve analistleri 2018 için büyük tahminlerde bulunuyorlardı. Artık 50 bin dolar ve üstündeki tahminlerin hayal olduğunu söyleyebiliriz.  2018 yılı boyunca düşüşe katkıda bulunmuş olabilecek ihtimallere bir göz atalım.

Büyük oyuncuların, balinaların piyasayı manipüle etmesi uzun süredir konuşulur. Ancak bazıları böyle bir ihtimalin olmadığını savunuyor. Kimilerine göre Bitcoin’in 10 bin dolar seviyesini geçememesinin en mantıklı sebebi balinaların fiyat 10 bin dolara yaklaştığında satış yapması. Bu yüzden boğa sezonu da gelmedi.

Sonbahar aylarında uzun vadeli yatırımcılar da daha fazla kayba uğramamak adına Bitcoin satmış olabilirler. Bu da zincirleme tepkiye neden olarak boğaları geri de tutmuş olabilir. Ek olarak uzun vadeli yatırımcıların düşük fiyattan tekrar satın almaları boğa sezonunu başlatabilir.

Diğer yandan kripto dünyası bu yıl içerisinde düzenleyiciler tarafından sert yaklaşımlar da gördü. Bitcoin her hangi bir kuruma bağlı olmasa da düzenleyicilerin yaklaşımı yatırımcıları etkilediği için bazen fiyata etki edebiliyor. Yıl başında Güney Kore, Çin ve birkaç ülke daha kripto paralara kısıtlama getirme kararı almıştı. Güney Kore sonradan daha ılımlı adımlar atsa da Çin hükümeti yasaklamalarda geri durmadı, bir kripto para haber sitesini kapattı ve fiziksel olarak kripto para etkinliklerinin düzenlenmesini yasakladı.

Bitcoin aynı zamanda birçok kripto parayla rekabet ediyor. Geçtiğimiz aylarda XRP ve diğer yükseliş gösteren altcoin’lerin piyasa değerine BTC’den çıkan yatırımcılar tarafından büyük katkı sağlandığı söylenebilir. Ayrıca Bitcoin fiyatının yüksek olması yatırımcıları ucuz coin’leri almaya itebiliyor. Yukarıdaki sebeplerden Bitcoin fiyatı belirli bir seviyenin üzerine çıkamadı. Yine de topluluğun bir kısmı yıl sonuna kadar boğaların koşacağına inanıyor.

Kaynak: Zycrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar