reklamı kapat

2017 Yılında Alınan Blockchain Patentleri Sıralamasında Çin Birinci Sırada

26 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Financial Times’ın 25 Mart tarihli haberine göre 2017 yılında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) bu yıl en fazla Blockchain teknolojisi patent başvurusu Çin’den geldi.

Thomson Reuters tarafından WIPO’dan toplanan verilere göre 2017 yılında alınan 406 patentin yarısından fazlası Çinliler tarafından alınmış durumda. 225 Patentle sıralamada Çin birinci sırada, ikinci sırada ise 91 Patentle ABD, üçüncü sırada ise 13 patentle Avustralya var.

Blockchain teknolojisi ile ilgili yapılan patent başvuruları geçtiğimiz yıldan bu yana üçe katlandı. Thomson Reuters’in Pratical Law şirketinin editörü Alex Batteson’a göre  büyük şirketler, yeni teknolojiler henüz piyasaya sürülmeden önce bu konudaki fikirlerini patentlemek için çok hızlı davranıyorlar.

Pekin Teknoloji Geliştirme Kurumu tarafından açıklanan verilere göre 2012 yılından bu yana Çinli firmalar en iyi 9 Blockchain patentinin 6’sını elinde bulunduruyor. Batteson patentlerin şirketlerin yatırım çekmesinde önemli yere sahip olduğunu ve belli teknolojilere ait patentlerin firmanın çalışmaları hakkında başka şirketlerin hak iddia edemeyeceği anlamına geldiğini ifade etti. Çin Hükümeti ülkede Blockchain patentlerinin geliştirilmesi adına özel bir çaba sarf etti. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemlerde Çin Hükümeti’ne bağlı Yatırım Birliği Blockchain Geliştirme Merkezi’nin kurulmasını onaylamıştı.


Ayrıca 23 Mart’ta Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Blockchain teknolojisinin geliştirilmesini teşvik etmek için bir hedefler listesi yayınladı. Bu liste ayrıca uluslararası çalışma standartlarına uyum sağlamayı da içeriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER