reklamı kapat

ABD’de Öğrenciler Borçlarını Ödemek İçin Kripto Paralara Yatırım Yapıyor

27 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Son dönemde medyada çıkan haberlere göre ABD’li öğrenciler ve hali hazırda çalışan kişilerin Bitcoin ve kripto para birimlerine olan ilgisi bir hayli fazla.

16-20 Mart tarihleri arasında yapılan araştırmalar üniversite öğrencilerinin %21.2’lik bir kısmının yatırımlarını finanse etmek için kripto paraları kullandığını gösterdi. Bitcoin ve diğer kripto paraların dalgalı yapısından faydalanmayı amaçlayan öğrenciler bu yolla borçlarını daha hızlı ödemeye çalışıyor.

Bitcoin’in fiyatının 2017 yılında $1.000’dan 20.000 dolara hızla yükselmesi göz önüne alındığında bu fikir oldukça karlı gözükebilir fakat böylesine değişken bir piyasada yatırım yapmak için öğrenci kredisi kullanmak kredi faizleri de göz önüne alındığında daha kötü sonuçlara yol açabiliyor.

Fakat bu dalgalanmalar maaşlarını kripto paralarla alan çalışanları pek korkutmuyor gibi, CNBC’nin 26 Mart tarihli haberine göre 52 BitPay çalışanı maaşlarını doğrudan, saf bir şekilde Bitcoin olarak almayı tercih ediyor.

BitPay yetkilisi Jeremie Beaudry’nin açıklamalarına göre;

Kripto para piyasalarındaki dalgalanmalar önemsiz. Ben geleneksel bankacılık sektöründen geliyorum. Fakat benim para piyasalarına yaklaşımım değişti, kripto para sektöründe olmamak, olmaktan daha kötüdür.

Yine CNBC’nin haberine göre popüler kripto para platformu Coinbase çalışanlarının da %40’lık kısmı maaşlarının bir kısmını Bitcoin’le alıyorlar. Ayrıca bir başka finansal teknolojiler firması olan Medici de geçtiğimiz yıl çalışanlarına yıllık bonuslarını Bitcoin üzerinden almalarını teklif etmişti. Medici Ventures CEO’su o dönem bu fikri uzun vadeli bir yatırım olarak gördüğünü söyledi.

Günümüzde çalışanlara ödemelerin kripto para cinsinden yapılmasını sağlayan bir çok platform mevcut, Johnson’a göre kripto paralar üzerinden ödeme yapmak geleneksel bankacılık sistemlerinden daha kârlı bir hale geliyor.

Şimdi veya gelecekte maaşınızı kripto paralar üzerinden almak ister misiniz?

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER