reklamı kapat

167 Milyon Dolar Değerinde EOS Token’ı Yakıldı

EOS enflasyonu düşürmek adına token'larını yaktı.
18:00
9 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

EOS yöneticileri 167 milyon dolar değerindeki 34 milyon EOS token’ını dolaşımdan çıkaracak. Token’lar yakılarak %5 olan enflasyon oranın %1’e çekilmesi hedefleniyor.

EOS Token’ları

EOS ağındaki 21 blok oluşturucusunun en az 15’i 31 Temmuz 2018’de 34 milyon token’ın yakılması yönünde oy kullanmıştı. Bu EOS token’ları EOS’un birikim hesabında bulunuyordu ve hesapta 8 aydır bir hareketlenme görünmüyordu. Her ay 3,6 milyon EOS token’ı basılıp bu hesaba aktarılmıştı.

EOS Blockchain’inin yıllık enflasyon oranı %5, bu miktarın %4’ü EOS birikim hesabına aktarılıyor ve %1’i blok oluşturucularına gidiyor. %4’lük token artışının yakılması topluluktan da büyük destek gördü. Şu anda sistemin sadece %1 enflasyon ile çalışması için mayıs sonunda oylamanın sona ermesi  bekleniyor.

7 Mayıs’ta ilk girişim yapıldı ve 34,171,037 EOS yakıldı. Ancak oylama tamamlanana kadar %5 enflasyon varlığını koruyacak  ve birikim hesabına EOS token’ları gönderilmeye devam edecek. Dolaşımdaki EOS miktarının azalması EOS token’ına sahip olanlar adına oldukça iyi haber. Zaman içerisinde talep artarsa EOS’un tarihinin en yüksek fiyatını geçtiğini görebiliriz.

Geçtiğimiz haftalarda EOS kullanıcı sözleşmesi yenilenmişti. Uzun zamandır tartışılan ağ sorunlarının çözüme kavuşmasını hedefleyen sözleşmede temelde büyük değişiklikler olmamıştı. Öne çıkan konulardan biri de EOS blok oluşturucularının halen ağ üzerinde otoritesinin sarsılmaz olduğuydu. EOS topluluğu bu konuda ikiye bölünmüş durumda, bir taraf kesin ve hızlı çözümler için blok oluşturucularını desteklerken diğer taraf blok oluşturucularının etkisinin azaltılarak daha merkezsiz bir ağ oluşturulması gerektiğini savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.