reklamı kapat

Yeni Kullanıcı Sözleşmesi EOS Ağındaki Oylama Çıkmazını Çözecek Mi?

EOS'un yeni kullanıcı sözleşmesinin belirlenmesinin ardından ağdaki merkezsizlik tartışmaları sürüyor.
15:00
15 Nisan 2019

Uzun zamandır belirlenmesi beklenen EOS kullanıcı sözleşmesi ağın 30 blok oluşturucusunun 21’i tarafından onaylanarak devreye girdi. Aylarca süren tartışmaların ve bir oylama çıkmazının sonunda bu noktaya gelindi. Yeni onaylanan belgeler blok oluşturucularının halen ağda büyük söz sahibi olmasına yol açıyor.

EOS ana ağının yaklaşık 10 ay önce başlatılmasından sonra ağın yönetim detaylarını belirleyen kurallar hakkında büyük tartışmalar patlak vermişti. Bazılarına göre delegeli proof of stake (DPoS) konsensüsü ağın merkezsiz olmasını engelliyor. Bu konuda realistler başka türlüsünün mümkün olmayacağını düşünürken, idealistler merkezsiz bir ağ yaratmak istiyorlar.

EOS’un Geleceği

EOS yapısının blok oluşturucularına fazla güç verdiği tartışmaları sürüyor. Değişen kullanıcı sözleşmesi bu konuda herhangi bir şeyi değiştirmedi. Ağda bazı kararlar sadece blok oluşturucuları tarafından alınamıyor. Bu yüzden anlaşmazlığın ortaya çıktığı durumlarda kullanıcıların oylarına başvuruluyor. Yine de en nihayetinde blok oluşturucuları kendi isteklerini dayatabiliyor.

Ayrıca ağda engellenen adreslerin yarattığı sorunlar da bulunuyor. Geçmişte herhangi bir sebeple engellenen adresler hakkında şu anda bir bilgi bulunmuyor, sorunun yeni kullanıcı sözleşmesi dolayısıyla çözüme kavuşması bekleniyor. Kullanıcı sözleşmesi belirlenirken ağda en az %15 oya ulaşılması gerekiyor ancak katılım az olduğu için başarıya ulaşılamıyor. Şu anda EOS blok oluşturucularının sırtında ilerlemeye devam ediyor.

Diğer yandan Eoswriter.io’dan alınan verilere göre EOS geliştirici firması Block.one’ın CTO’su Daniel Larimer Twitter üzerinden EOS ağında 70 milyon işlem gerçekleştirilerek bir rekora imza attığını ifade etti. Saniyede 810 akıllı sözleşme işlemi yapılabildiğini ifade eden Larimer, ekibin ölçeklendirme adına çalışmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.