reklamı kapat

14 Yaşındaki Geliştirici Sansürsüz Oylama Sistemi Geliştiriyor

11 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

14 yaşındaki geliştirici Alex Pasfield ‘Bitcoin Voice’ adına bir uygulama geliştiriyor. Bu uygulama Bitcoin Cash topluluğu için Blockchain üzerinden sansürlenemez oy kullanmaya olanak sağlayacak.

Alex Pasfield 9 yaşından beri kod yazıyor. Twitter’da ‘Plain Crypto’ adında bir hesabı bulunuyor, Bitcoin Voice’u bu hesap üzerinden duyurdu. Bitcoin Voice gerçek zamanlı verilerin halka açık bir şekilde görülmesini sağlıyor. Bu sayede işlem miktarı ayarlanarak belirli seçimler yapılabiliyor.

Pasfield Bitcoin ve kripto paralara olan ilgisini babasına borçlu olduğunu ifade etti:

‘’Programlamayı bana babam öğretti. Aynı zamanda sansürlenemez, dağıtık, tepeden tepeye, izinsiz ve global bir para sistemi olabileceğini anlattı. Bütün bunlar içimde bir özgürlük tutkusu yarattı ve bu yolda ilerlemek bana çok mantıklı geldi.’’

Pasfield bir süredir İsveç ve Avustralya’dan ekiplerle birlikte çalışıp Blockchain tabanlı projeler geliştiriyor ve çalışmalarına katkı sağlayan zeki insanlara minnettar olduğunu söylüyor.

Pasfield neden oylama uygulaması yapmayı tercih ettiğini şöyle açıkladı:

‘’Oylama konusunda çözümler üzerine çalışan bir arkadaşım vardı. Bir gün reddit’te topluluğun Bitcoin protokolünün gelişimini sansür yüzünden takip edemediğini gördük. Reddit gibi platformlara token sahibi olmayanlar da girebiliyor. Oylama durumunda herhangi biri oy kullanabiliyordu. Ayrıca Reddit gibi platformlar Sybil saldırılarına karşı dayanıksız.  Biz de güvenli, hızlı ve global bir oylama sistemi yapmak istedik, bu yüzden Blockchain üzerinde çalıştık.’’

Pasfield her kullanıcının en fazla 1 adet halka açık etikete sahip olacağını belirtti ve cüzdan geliştiricilerinin de buna benzer bir etiket sistemi yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Pasfield’a göre bunu yapmak oldukça ufak bir değişiklik gerektiriyor ve yapılması kolay. Bitcoin Voice’un teknik detayları yakın zamanda internet sitesinden yayınlanacak.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


  • Yigit Demirel
    Yigit Demirel
    12 ay önce

    Küçük yaşta çocukların böyle projeler yapabildiğini gördükçe Türkiye’deki eğitim sistemine bir kez daha üzülüyorum. Bizden böyle şeyler çıkması mucize.

    3