reklamı kapat

130 Milyon Dolarlık Kripto Para Donduruldu!

KuCoin saldırganlarının fonlarının büyük bir kısmı donduruldu.
11:31
28 Eylül 2020

Geçtiğimiz Cuma günü saldırıya uğrayan ve hacklenen kripto para borsası KuCoin, yaklaşık olarak 203 milyon dolarlık zarara uğramıştı. Bitcoin, Ethereum, EOS ve ERC-20 tabanlı birçok token’ın çalındığı bu olayda zararın önce 150 milyon dolar olduğu sanılıyordu ancak daha sonra şüpheli birkaç adres incelemesi ile toplam zararın 203 milyon dolar olduğu ortaya çıktı.

Popüler kripto para borsasının zararı 203 milyon dolar gibi gözükse de bazı kripto para projelerinin arkasındaki ekipler bunu minimuma indirmek için harekete geçti ve dondurma işlemlerine imza attı. Bunlardan ilki Tether oldu ve yaklaşık olarak 22 milyon dolarlık USDT donduruldu yani hackerlar tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Milyonlarca Dolarlık Token Donduruldu

Daha sonra saldırganların Uniswap üzerinde Orion Protocol satmaya çalıştığı anlaşıldı ve proje ekibi çalınan 8,5 milyon dolar değerinde token’ı dondurdu. Bunun devamında KardiaChain de 9 milyon dolarlık token dondurma işlemine imza attı. Kripto para şirketi Velo Labs, yaklaşık 76 milyon dolar değerinde olan 122 milyon VELO token’ı donduracağını açıkladı.

VIDT Datalink ekibi de 14 milyon adet VIDT token’ını yani yaklaşık 6,4 milyonu dondurdu. Bunun devamında SilentNotary ekibi 94.000 dolar değerinde çalınan bütün token’larını değiştireceğini ve eskilerini geçersiz hale getireceğini belirtti. Toplamda yaklaşık olarak 130 milyon dolarlık token bakiyesi donduruldu yani projeler tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Bu, KuCoin borsası için iyi olsa da merkeziyetsiz finans projesi olarak bilinen bunca projenin aslında sanıldığı kadar merkeziyetsiz olmadığının görülmesini sağladı. Kripto para yatırımcılarının kontrol direkt olarak ekibin elinde olan bu projelere karşı tavırlarının değişip değişmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.