X


1 Milyon Dolarlık Kripto Para Soygununun Şüphelisi Yakalandı!

ABD içerisindeki bir kişi, 1 milyon dolarlık kripto parayı SIM Swap yöntemi ile çalmakla suçlanıyor.
17:00
19 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD içerisinde en az 75 vatandaşın bilgilerini çaldığı ve bu sayede kripto paralarına erişim sağladığı iddia edilen 19 yaşındaki bir genç, 1 milyon doların üzerinde kripto para çalmış olabilir.

1 Milyon Dolarlık SIM Swap Saldırısı!

Cointelegraph kaynağının aktardığı bir habere göre, Manhattan Bölge Savcısı Cyrus R. Vance, 19 yaşındaki Yousef Selassie isimli kişinin ”SIM Swap” olarak bilinen yöntemi kullanarak 20 farklı eyalette suç işlediğini vurgulamakta. SIM Swap temel olarak kurbanların telefon operatörlerini o kişi olduklarına ikna ederek SMS vb. bilgileri kendi telefonuna gönderme olarak bilinmekte.

Saldırganlar bu yöntemi kullanarak kurbanların ruhu bile duymadan SIM kartlarını kopyalayabiliyorlar ve bu sayede kripto para borsalarının SMS veya benzeri onay aşamalarını geçebiliyorlar. Savcılık tarafından yapılan açıklamada Selassie’nin toplam dokuz suçtan yargılanacağı ve bunların arasında kimlik hırsızlığı, nitelikli hırsızlık, izinsiz kişisel bilgisayar erişimi, belgede sahtecilik ve birinci derece dolandırıcılığın yer aldığı belirtildi.

Savcı Vance açıklamasının devamında şüphelinin Brooklyn içerisindeki dairesinden bütün bunları gerçekleştirdiğini ve 75 kurbanın bilgilerine erişerek yaklaşık 1 milyon dolarlık kripto parayı çaldığını dile getirdi.

”Şüpheli bütün bunları sadece bir iPhone ve bilgisayar kullanarak yaptı ve bu oldukça korkutucu.”

Selaisse’nin kurbanlarını hesap bakiyelerinin büyüklüğüne göre seçtiği ve hangi hesapta ne kadar çok kripto para birimi olduğunu öğrenmek için ise dusting gibi saldırı yöntemlerini kullandığı belirtilmekte. Litecoin (LTC) ağı da geçtiğimiz günlerde kapsamlı bir dusting saldırısına maruz kalmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar