X


Kriptolara Oranla Ciddi Yükseliş Gösteren Bu İki Altcoin’in Arkasındaki Karanlık Tasfiye!

Tüm kripto para birimlerine oranla daha yüksek yükseliş ivmesi gösteren bu iki altcoinin, arka planda tasfiyeleri yapılıyor.
16:00
26 Nisan 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Genel olarak kriptolar yeşil bir gün yaşıyor. Bunun yanı sıra ApeCoin (APE) ve Dogecoin (DOGE), tüm kriptolara oranla daha iyi bir performans sergiliyor. Ancak ayrıntılara bakıldığında aslında bu iki tokenı takip eden vadeli işlemlerin, yatırımcılara yaklaşık 35 milyon dolarlık zarara yol açtığı görülüyor.

DOGE Artışı ve Tasfiyeler

DOGE’deki fiyat artışı, esasen Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın almasına bağlıyor. DOGE’nin artışları bu açıklamadan önce gelse de bunun öngörülebildiği ve bazı yatırımcıların erken risk aldığı düşünülüyor. Çünkü DOGE yatırımcıları, Musk’ın DOGE’yi Twitter’da bir ödeme aracı olarak ekleyebileceğini düşünüyor ve Musk, hali hazırda Tesla’da DOGE’yi bir ödeme seçeneği olarak kabul ediyor.

Ancak öte yandan DOGE’nin vadeli işlemlerinde son 24 saatte 22,65 milyon dolarlık kayıp yaşadığı görülüyor. Günlük olarak elbette ki bazı tasfiyeler normal karşılanıyor ancak bu miktar özellikle DOGE için büyük bir önem taşıyor. Uzmanlar, bu kayıpların %69’unun şortlardan veya daha yüksek fiyatlara bahis yapan yatırımcılardan geldiğini düşünüyor. Bu süreçte DOGE’nin fiyatı ise Pazartesi günü 0,12 dolardan 0,17 dolara kadar yükseldi ki bu DOGE’nin %32 kadar karda olduğunu gösteriyor.

APE Artışı ve Tasfiyeler

Piyasa düşerken bile kazançta olan ApeCoin (APE) ise, vadeli işlemlerinde kayba uğrayan diğer bir altcoin oluyor. Piyasa likiditesine göre ciddi oranda kayıp yaşayan APE, 11 milyon dolarlık vadeli işlem kaybı görüyor. Ayrıntılı olarak bakıldığında APE’nin vadeli işlemlerinin %67’si kısa işlemlerden oluşuyor ve 7,9 milyon dolarlık bir zarara tekabül ediyor. Bu süreçte APE, dün 17 dolardan işlem görüyorken bugün sabah saatlerinde 20 dolara kadar ulaşabilmişti. Ancak o zamandan bu yana APE, 17,88 dolara kadar düştü. Bununla beraber APE, 17 dolara kadar gerilemediği için halen yükseliş trendinde ilerliyor.

APE’in fiyat artışları ise, piyasa değeri açısından en büyük NFT projesi olan Bored Ape Yacht Club’ın stake etme özelliği tartışmasıyla paralellik taşıyor. Bu stake özelliği ile APE yatırımcıları, token ödülü kazanmak için APE’yi stake etmeleri ve ekosistemin NFT’lerini kullanmasına izin vermeleri gerekiyor. Hali hazırda tartışılan bu özellik için netlik henüz belirtilmiyor. Böylece APE ve DOGE vadeli işlemlerindeki kayıplar, son 24 saatte %3,2 oranında arttığı için kriptoların toplam tasfiyesi de 200 milyon doları aşmış olarak gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar