reklamı kapat

YoBit’ten Pump Hareketi

Rusya'nın en büyük kripto para borsalarından YoBit dün attığı pump tweet'i ile ortalığı karıştırdı.
11 Ekim 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bir varlığın fiyatının yanıltıcı ya da yanlış tavsiyeler yoluyla yapay olarak arttırılması olarak bilinen pump hareketi bu kez bir kripto para borsası tarafından gerçekleştirilecek.

Kripto para borsası YoBit dün bir tweet paylaştı. Bu tweet’e göre borsa rastgele kripto paralar üzerinde bir pump hareketi gerçekleştirecek.

YoBit attığı tweet ile pump hareketi başlatacağını duyurmanın yanı sıra resmi web sitesinde de “YoBit pump” başlığıyla bir geri sayım başlattı.


Kripto para topluluğunun bu duruma tepkisi de gecikmedi. Bazı kullanıcılar YoBit Twitter hesabının saldırıya uğrayı uğramadığını sorgularken “Altcoinbuzzio” adlı bir kullanıcı bu yorumu paylaştı:

Görünen o ki YoBit bu konuda ciddi, inanılmaz… Bir borsanın bunu yapması şaşırtıcı.

Bir başka kullanıcı ise Amerika Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nu (SEC) etiketledi:

2015 yılında kurulan Rusya merkezli kripto para borsası YoBit yüzlerce dijital paraya erişim imkanı sağlıyor. CoinMarketCap verilerine göre işlem hacmi şu sıralarda yaklaşık olarak 28 milyon dolar civarında olan Yobit’in ismi şüpheli dosyalarda birden fazla yer aldı. Ayrıca kullanıcılar YoBit’te cüzdanlarından para çekmeyle ilgili sorun yaşadıklarını da birkaç kez dile getirdi.

2017 Kasım’da da Business Insider’ın yaptığı bir araştırmada YoBit’in Telegram üzerinden pump ve dump hareketleri yaptığı iddia edilmişti. Borsa Business Insider’ın bu iddiasını yanıtsız bıraktı…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER