X


ICO’lara Yönelik Yatırımlar Son 17 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

ICO'lara yapılan yatırımlar eylül ayında ortalamanın dahi altında kaldı.
12:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ekosistemindeki projelerin fonlandığı ICO’lar geçtiğimiz yıl piyasanın da etkisiyle ciddi bir patlama yaşamıştı. Ancak, ICO’lar geçtiğimiz eylül ayında ortalamanın bile altında kaldı ve 300 milyon dolar dahi toplayamadı. Elbette Ethereum’daki düşüşler de bu durumda oldukça etkili. Ayrıca ICO’lara yapılan yatırımlardaki düşüşler kripto para piyasasının genel durumunun da bir özeti gibi.

Bloomberg’ün haberine göre ICO’lar geçtiğimiz ay 300 milyon dolarlık genel ortalamanın dahi altına düştü ve yaklaşık 279 milyon dolarlık fon toplayabildi. ICO’ların topladığı fonlar geçtiğimiz yılın mayıs ayından sonraki en düşük seviyeye geriledi. Kripto para piyasasının yeni bir ralliye hazırlandığı o günlerde ICO çılgınlığı da yeni yeni başlıyordu.

ICO’lar bu yılın ocak ayında topladıkları fonlarla tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ancak eylül ayı verilerine göre ICO’ların topladıkları fonlar ocak ayından bugüne %90 azalmış durumda. ICO’ların topladıkları fonlarda bu denli büyük bir düşüş yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri de ABD’nin yaklaşımı. Öyle ki SEC daha önce ICO token’larının büyük bir çoğunluğunun menkul kıymet yasalarına tabi olduğunu açıklamıştı.

SEC’in ICO’lara yönelik bu tavrı sonrası birçok proje yerine getiremeyeceği yükümlülüklerle karşı karşıya kaldı. Kripto para piyasasındaki düşüşler de ICO’ların topladıkları fon miktarının ortalamanın altına düşmesinde etkili oldu. Çünkü tüm ICO’ların yaklaşık %70’i ICO’daki satış değerinin dahi altında işlem görüyor. Sonuç olarak, ICO’ların fonlanmasındaki ciddi düşüş yatırımcıların bu konuda artık daha az istekli olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER