X


Yıl Boyunca Süren Ayı Trendi Kripto Para Ekosistemini Nasıl Etkiledi?

Kripto para piyasası yıl boyunca süren ayı trendinin etkisi altındayken bile faaliyetlerine artan oranlarla devam etti.
08:00
20 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası geçtiğimiz yılın tam da bu aylarında bazı önemli gelişmelere sahne oluyordu. Geçtiğimiz yılı rekor bir piyasa değerine ulaşarak sonlandıran bu yeni piyasa şimdiye kadar durağan bir grafik çizdi. Yıl boyunca piyasaya ayı trendinin hakim olmasına rağmen bu dev ekosistem gelişimini sürdürmeyi başardı ve piyasada birçok yeniliğin yaşanmasına öncülük etti. CNBC tarafından yayımlanan güncel bir rapor da bu tezi destekler nitelikte.

CNBC’nin 18 Ekim Perşembe günü yayımladığı bir araştırma sonucuna göre 2018 yılı boyunca kripto para ve Blockchain alanlarında hizmet veren kuruluşların “birleşme ve satın alma (M&A)” faaliyetleri büyük oranda artış gösterdi. İki farklı şirketin birleşmesine benzer yenilikleri içeren M&A istatistiklerinin %200 oranıyla yükseldiği ifade ediliyor.

Özel bir finansal veri şirketi tarafından yürütülen çalışmada 2018 yılı boyunca kaydedilecek toplam M&A anlaşmalarının yıl sonuna kadar 145 değerini bulacağı ifade ediliyor. Anlaşmaların sayısının 15 Ekim’e kadar 115’e ulaştığı da belirtildi.

Lider kripto para Bitcoin’in fiyatını geçtiğimiz aralık ayında 20.000 dolar seviyesine çıkardığı düşünülürse 2017 yılının kriptolar için parlak geçtiği söylenebilir. Ancak geçen yıl boyunca gerçekleşen M&A anlaşmalarının toplamı yalnızca 47’de sınırlı kaldı. 2018 yılı boyunca piyasaya ayı trendi hakimken M&A anlaşmalarında kaydedilen bu büyük artış piyasanın belirli bir olgunluk seviyesine ulaştığı anlamına gelebilir.

Araştırmayı gerçekleştiren şirket yetkililerinden Satya Bajpai kripto paraların genel olarak fiyatıyla değerlendirildiğini ve fiyatların da genel olarak Bitcoin’e göre şekillendiğini ifade ederek şunları kaydetti:

Varlıkların yanlış fiyatlandırıldığına şahit oluyoruz. Gerçekten muhteşem işletmelere ait token’ların fiyatı bile BTC’ye bağlı kalıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar