X


Yeni Zelanda’dan Kripto Paralara Hibe

Kripto paralara ve Blockchain’e sıcak bakan ülkelerin sayısı git gide artıyor…
12:00
31 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yeni Zelanda’nın devlet destekli inovasyon enstitüsü Callaghan Innovation 30 Ekim Salı günü yaptığı basın açıklamasıyla, yerel bir kripto para cüzdanı ve alım satım platformuna 330 bin dolar hibe ettiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Callaghan Innovation, eski adı MyCryptoSaver olan kripto para cüzdanın yeni markalaşmış haline ve işlem platformu Vimba’ya “Ar-Ge Proje Desteği” adı altında destek verdi. Hibenin ardından kripto start-up’ı, daha fazla kripto para listelemek ve çok imzalı kripto para cüzdanları geliştirmek gibi geniş teklifler sunmayı hedeflediğini dile getirdi.

Bunun yanında Ar-Ge Projeleri kapsamında verilen hibeler, bir tür araştırma ve geliştirme hibeleri olarak düşünülebilir. Callaghan Innovation sözcüsü verdiği demeçte, bu hibelerin bir projenin yüzde kırkına kadarını karşılayabildiğini ve son 35 yıl içinde bu tür hibelerin genellikle onaylandığını dile getirdi.

2014 yılında MyCryptoSaver adıyla kurulan Auckland merkezli Vimba platformu, Yeni Zelanda halkına Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için haftalık limitlerle yatırım imkanı sunuyor. Ayrıca Vimba piyasaya sürüldüğünden beri iki yatırım turu geçirdi ve önümüzdeki haftalarda İngiltere’de hizmet vermeye başlayacağını açıkladı.

Öte yandan Vimba CEO’su Sam Blackmore, bu yıl piyasada yaşanan düşüşe rağmen platformun müşteri tabanının “çok istikrarlı” olduğunu ifade ediyor. Blackmore, Bitcoin’in altından daha verimli, daha erişilebilir, daha güvenli olduğunu ve bu yüzden “an azından altın piyasasını yakalayacağını” iddia ediyor.

Avustralya’nın farklı komşu eyaletlerinin de kripto paralara ve Blockchain’e hibeler yaptıklarına ilişkin haberler yakın zamanda gündeme gelmişti. Örneğin, Ağustos ayında Queensland hükümeti, TravelByBit adında seyahat ile ilgili kripto para girişimine 8,3 milyon dolar inovasyon hibesi yaptı.

Temmuz ayında da yine Queensland’de şeker tedariğinin kökenini izlemek amacıyla kullanılması için Blockchain teknolojisine 1,7 milyon dolarlık devlet hibesi yapılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar